Yıllar geçse de neredeyse hiç yaşlanmayan bir canlı olabilir mi? Evet, olabilir!

Yaşlanmak bizler için hayatın kaçınılmaz bir gerçeği üzere gözükse de, bazı kaplumbağalar bu gerçeği pek yaşamıyor olabilir. İki yeni araştırmadan toplanan ispatlar, birkaç kaplumbağa cinsinin, teknik olarak bedenimizin fizikî yaşlanması olarak isimlendirdiğimiz durumu çok az yaşıyor olduklarını gösteriyor. Kaplumbağalar, yaşlanmanın zayıflatıcı ve hücreleri bozucu tesirinden kaçıyor üzere görünüyor.

Farklı kaplumbağaları kapsayan sürüngenler grubu Testudines’de yaşlanmayı yavaşlatma ve hatta durdurma yeteneği görülüyor. Science mecmuasında yayınlanan yeni çalışmalardan birinde grup, 107 yabanî popülasyondan 77 cinse odaklanan birkaç uzun müddetli saha çalışmasından elde edilen dataları kullandı. Bunlar yalnızca kaplumbağaları değil, tıpkı vakitte amfibileri, yılanları ve timsahları da içeriyordu.

Bu serinkanlı hayvanlar, kuşlara ve memelilere kıyasla daha büyük bir yaşlanma oranları çeşitliliği gösterdiler ve kaplumbağalar kelam konusu olduğunda, kemikli kabuklarının ve (ilk üremenin ardından) yavaş ömür suratlarının, neden bu kadar yavaş yaşlandıklarını açıklamaya yardımcı olabileceğine inanılıyor.

Northeastern Illinois Üniversitesi biyoloji yardımcı doçenti baş müellif Beth Reinke yaptığı açıklamada “Bu çeşitli kollayıcı düzenekler, öbür hayvanlar tarafından yenilmedikleri için hayvanların mevt oranlarını azaltabilir. Bu nedenle, daha uzun yaşama olasılıkları daha yüksektir ve bu, daha yavaş yaşlanmaları için baskı uygular. Kaplumbağalarda hami fenotip hipotezi için en büyük takviyesi bulduk. Bu, bir sefer daha, kaplumbağaların bir küme olarak eşsiz olduğunu gösteriyor” dedi.

Soğukkanlı olmak yaşlanmanın yavaşlamasını garanti etmese de, grup, kurbağalar ve kara kurbağaları, timsahlar ve alışılmış ki kaplumbağalar dahil olmak üzere her kümede çok az yaşlanan yahut hiç yaşlanmayan en az bir cins buldu.

Reinke, “Hiç yaşlanmadıklarını söylemek kulağa dramatik geliyor, lakin temelde ölme olasılıkları, üremeyi geçtikten sonra yaşla birlikte değişmiyor” dedi.

Yine Science’da yayınlanan ikinci araştırmaya nazaran, daha uygun çevresel şartlar daha yavaş yaşlanma manasına geliyor. Hayvanat bahçesi popülasyonlarındaki 52 kaplumbağa tipini incelediler ve yüzde 80’inin çağdaş insanlardan daha yavaş yaşlandığını ve yüzde 75’inin yavaş yahut ihmal edilebilir yaşlanmaya sahip olduğunu buldular.