Yeşilay Liseler Arası Münazara Turnuvası Finali Sepetçiler Kasrı’nda gerçekleşti

Yeşilay’ın T.C. Ulusal Eğitim Bakanlığı ve Münazara Hitabet Derneği iş birliğiyle düzenlediği Yeşilay Liseler Ortası Münazara Turnuvası’nın Şampiyonluk Finali Sepetçiler Kasrı’nda tüm bölge şampiyonlarının katıldığı bir şenlik çerçevesinde gerçekleşti. Şampiyon Ekip İstanbul Erkek Lisesi’nden Mert Geriş ve Emin Özdemir, Finalist Kadrolar İstanbul Robert Koleji A kadrosundan Mehmet Can Yılmaz ve Onat Şafak, İstanbul Robert Koleji E grubundan Nil Özçelik ve Mert Turna, İstanbul Robert Koleji G grubundan Oğuzhan Karaca ve Tuna Sağdan, En Düzgün Konuşmacı ise İstanbul Robert Kolej‘den Mehmet Can Yılmaz ödüllendirildi. Türkiye’nin dört bir yanından 10 bin müracaat alan ve en büyük münazara turnuvası unvanını taşıyan turnuvanın Şampiyonluk Finali’nden evvelki süreçte gerçekleşen eğitimleri ve bölge şampiyonaları ise çevrim içi olarak yapılmıştı.

Gençlerin sağlıklı hayat alışkanlıklarını benimsemesi ve bağımlılıklar konusunda farkındalık kazanmasını amaçlayan Yeşilay, düzenlediği Münazara Turnuvası ile liseli öğrencilerin topluluk önünde kendilerini daha uygun söz etme ve fikirleriyle karşısındakini ikna edebilme hünerlerinin gelişmesine de takviye oluyor. Ülkemizde bu alanda gerçekleşen en geniş kapsamlı yarışta istekli iştirak temel tutuldu. Liseler Ortası Münazara Turnuvası’na tüm Türkiye’den 10 bin genç müracaat yaptı. Yeşilay, iştirakçilerin münazara müsabakalarında gerekli olan temel maharetleri kazanmaları için çevrim içi bilgilendirme toplantıları ve eğitim kampları düzenledi, ders içerikleri sağladı. Münazara Hitabet Derneği, parlamenter münazaranın kuralları ve öğrencilerin yarışlarda kullanabileceği içeriklere dair dersleri sunarken bağımlılıklarla uğraş bahisli eğitimler de Yeşilay tarafından verildi.

Yeşilay Genel Lideri Prof. Dr. Mücahit Öztürk, “Yeşilay olarak, sağlıklı bir kuşak maksadıyla bu yıl birincisini gerçekleştirdiğimiz münazara turnuvamızı ve bu turnuvanın ayrılmaz kesimi olan, verdiğimiz eğitim sürecini çok önemsiyoruz. Bu süreçte, gençlerin entelektüel manada kendilerini geliştirmelerini, hitabet ve tartışma yeteneklerini artırmalarını ve bağımlılıklarla ilgili farkındalık kazanmalarını amaçladık. Turnuva kapsamında yapılan Bölge Şampiyonaları’nda ve Şampiyonluk Finali’nde bu eğitimlerin sonuçlarını görmekten memnunluk ve gurur duyuyoruz. Bugün ödül alan ve almayan tüm öğrenciler gönlümüzde şampiyon” dedi.

Ödüller sahiplerini buldu

İstanbul Erkek Lisesi’nde başlayan final etabında en yüksek puanı alan 8 kadro yarı final çeşidine katılmaya hak kazandı. İkişer bireyden oluşan 8 ekipten muvaffakiyet kazananlar Bölge Şampiyonaları mükafatlarını aldı. İkinci günün sonunda tıp maçları, çeyrek final ve yarı final maçlarının sonucunda belirlenen 4 kadro Sepetçiler Kasrı’nda final maçında yarıştı. Türkiye Şampiyonası’nın kazananlarından Şampiyon Ekip İstanbul Erkek Lisesi’nden Mert Geriş ve Emin Özdemir 10 bin TL, Finalist Kadrolar İstanbul Robert Koleji A ekibinden Mehmet Can Yılmaz ve Onat Şafak, İstanbul Robert Koleji E kadrosundan Nil Özçelik ve Mert Turna, İstanbul Robert Koleji G kadrosundan Oğuzhan Karaca ve Tuna Sağdan 6 bin TL ve En Uygun Konuşmacı İstanbul Robert Koleji‘nden Mehmet Can Yılmaz 3 bin TL ile ödüllendirildi.

Gençler hem öğrendi hem yarıştı

Yeşilay Liseler Ortası Münazara Turnuvası’nda öncelikle çevrim içi eğitim çalışmaları ve bilgilendirme toplantıları gerçekleşti.Eğitimlerin akabinde İstanbul, Ankara, İzmir başta olmak üzere Türkiye’nin 7 bölgesindeki çeşitli vilayetlerde tekrar çevrim içi Bölge Şampiyonaları yapıldı. Elemelerden geçen 2’şer lise öğrencisinden oluşan toplam 80 ekip finallerde müsabakaya hak kazandı.

Türkiye’nin dört bir yanındaki okullardan turnuvaya katılan ve bölge elemelerinden geçerek finalde müsabakaya hak kazanan hitabet sanatı güçlü öğrenciler şampiyonluk için yarıştılar. Turnuvanın Sepetçiler Kasrı bahçesindeki son etabı adeta bir şenlik havasında gerçekleşerek finalist gençlere eğlenceli anılar bıraktı.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı