Yeni bir iddia, Apple’ın M3 işlemcisini şimdiden test etmeye başladığını söylüyor

Apple, geçtiğimiz sene M serisi işlemcileriyle kıymetli bir atılımda bulundu. Birinci M serisi işlemcilerinin parmak ısırtan performansından sonra şirket bu ayın başlarında da M2 işlemcisini tanıtmış ve birinci jenerasyona nazaran kıymetli farklar ortaya koymuştu. Lakin görünüşe nazaran Apple bununla yetinmek niyetinde değil. Yeni bir söylentiye nazaran şirket şimdiden M3 işlemcileri için kolları sıvamış bile.

Bloomberg’in haberine nazaran Apple, M3 işlemcilerine yer vereceği MacBook’ları da tüketicilerle paylaşacak. Önümüzdeki yılın birinci yarısında tanıtılacağı sav edilen M3 işlemcili MacBook Air 13 ve MacBook Air 15’in yanı sıra Apple’ın yeni bir iMac’i de M3 işlemcisiyle tanıtacağı söyleniyor. Bunların hepsinin 2023’te piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Öte yandan haberde bir de 12 inçlik bir MacBook’tan bahsediliyor. Daha kompakt bir MacBook isteyenler için tasarlanan bu MacBook’un akıbeti ise şimdilik belgisiz. Yani bunun şimdilik bir spekülasyondan ileri gitmediğini söyleyebiliriz.

Bir öteki kaynaktan gelen bilgilere nazaran ise Apple, M3 işlemcisini şimdiden hazırlamış bile. M3’ün test kademesinde olduğunu sav eden creativebloq isimli web sitesi, M3 işlemcinin TSMC’nin yeni 3 nm üretim süreci yapıtı olacağını söylüyor. Öte yandan daha evvel ortaya çıkan sızıntılara baktığımızda, Apple’ın 3 nm fabrikasyon sürecine sahip bir öteki işlemcisinin M2 Pro olacağı söyleniyordu. Yani buradan hareketle, şu an test evresinde olduğu sav edilen M3 yonga seti, M2 Pro’dan ibaret olabilir ve M3 işlemciler için 2023’ü beklememiz gerekebilir. Muhtemelen Apple’ın bu yıl tanıtacağı bir sonraki işlemcisi M2 Pro ve M2 Max olacakken, M3’ü ise 2023 yılında göreceğiz.