Yaşanan bir sorun, 40 milyon Japon’un 48 saatten fazla bir süre çevrimdışı kalmasına yol açtı

Japon telekom devi KDDI Corporation, geçtiğimiz Cumartesi sabahı erken saatlerde yaklaşık 40 milyon müşteriyi çevrimdışına iten, şimdiye kadarki en büyük kesintiyi yaşadı. Kesintinin, saat 01:35 sıralarında başladığı bildiriliyor.

İnternet ve bağlantı hizmetleri büyük ölçüde eski haline getirilmiş olsa da, şebeke trafiğine getirilen süreksiz bir sınırlama nedeniyle cep telefonları hala telefon görüşmesi yapmakta zorlanıyor. Etkilenen toplam 40 milyon müşteriden yaklaşık 260.000’i kurumsal dallara aitti. Kesinti ödeme makinelerini, banka vezne makinelerini, paket teslimatlarını ve hatta Meteoroloji Ajansı’nın hava durumu datalarını bile etkiledi.

Bir basın toplantısında, Kabine Genel Sekreter Yardımcısı Seiji Kihara, taşınabilir ağların halk ve ticari faaliyetler için değerli bir altyapı olması nedeniyle sorunun son derece üzücü olduğunu söyledi. Ayrıyeten operatörden, kullanıcılar için derinlemesine bir açıklama talep etti.

KDDI Lideri Makoto Takahashi ise, düzenlediği basın toplantısında kesinti için özür diledi ve bunun şirket tarihindeki en büyük kesinti olduğunu kabul etti. Taşıyıcı ayrıyeten kişisel ve kurumsal kullanıcılara tazmin etmeyi düşünüyor.

KDDI, abone sayısına nazaran Japonya’nın en büyük ikinci taşınabilir operatörü. Şirket, sorunun Cumartesi günü bir tesis arızası nedeniyle meydana geldiğini söylüyor. Arıza, sistemli bakım sırasında değiştirilen sesli aramalar için anahtarlama sisteminden kaynaklanıyordu. Tamirat çalışmaları, şirketin hudutlar koymasına neden olan daha büyük bir trafik yoğunluğunu tetikledi.

Taşıyıcı, sesli aramalar ve bilgiler için trafik sıkışıklığını azaltmak için akış denetimi üzere tedbirler almaya devam ediyor.