Uluslar Ligi’nin en genç takımı Türkiye, geleceğini inşa ediyor

A Ulusal Futbol Ekibi, UEFA Uluslar C Ligi 1’inci Küme’deki 4’üncü müsabakasında Litvanya’yı 2-0 mağlup ederek 4’de 4 yaptı ve puanını 12’ye yükselterek liderliğini sürdürdü. Tekrardan B Ligi’ne yükselmek için büyük bir ara kaydeden ulusal ekipte teknik yönetici Stefan Kuntz ve başta Kenan Koçak olmak üzere yardımcıları, gençlere ehemmiyet vermeye devam ediyor. Kuntz’un vazifeye gelmesiyle birlikte evvel Salih Özcan akabinde ise Ferdi Kadıoğlu, ulusal kadroya kazandırıldı. Liglerin sona ermesinin akabinde başlayan Uluslar Ligi’nde takıma birçok genç oyuncu çağıran Stefan Kuntz, oyunculardan aldığı randımanla de dikkat çekti.

ULUSLAR LİGİ’NDE YER ALAN KADROLAR ORTASINDA EN GENCİ TÜRKİYE

Uzun yıllar Almanya U21 kadrosunda misyon aldıktan sonra A Ulusal Futbol Grubu’nda teknik yöneticilik misyonuna getirilen Stefan Kuntz, gençlere verdiği bedeli ve kıymeti, Türkiye’de de sürdürüyor. Avrupa ekiplerine genç yaşlarda ihraç ettiğimiz futbolcu sayısı her geçen gün artarken, Kuntz da 2024 Avrupa Şampiyonası finalleri için gençlere güvenerek yola çıktı. Comparisonator’un bilgilerine nazaran ulusal ekibin takımındaki 26 oyuncunun yaş ortalaması 23.78. Türkiye’nin akabinde 2’nci sırada ise 24.0 ortalama ile İzlanda, 24.8 ortalama ile İtalya ve 25.0 ortalama ile Ukrayna yer alıyor. Uluslar Ligi’nde yer alan kadrolar ortasında en yaşlı grup ise 29.0 ortalama ile Andorra olarak göze çarpıyor.

SERDAR DURSUN YAŞ ORTALAMASINI DA GOL ORTALAMASINI YÜKSELTİYOR

Ay-Yıldızlı grubun takımında yer alan en yaşlı oyuncu ise grubun en skoreri pozisyonundaki Serdar Dursun. 30 yaşındaki golcü oyuncu Uluslar Ligi C Kümesi’nde müddet aldığı 3 maçta da gol kaydederken, toplamda 8 ulusal maçta rakip ağlara 7 gol bırakmayı başardı. 28 yaşındaki kaptan Hakan Çalhanoğlu ve Kaan Ayhan, Serdar’dan sonra gelen isimler. Ay-Yıldızlı grup kümede 14 gol atıp kalesini gole kapatırken, gol ortalamasında Serdar’ın katkısı tesirli oldu.

6 OYUNCU ULUSLAR LİGİ’NDE ULUSAL OLDU

A Ulusal Futbol Kadrosu’nda Stefan Kuntz’un Uluslar Ligi maçları için aday takıma dahil ettiği isimlerden 6’sı birinci defa ulusal formayı bu tertipte sırtına geçirdi. Ulusal kadro tercihini Türkiye’den yana kullanan Ferdi Kadıoğlu’nun yanı sıra Kasımpaşa ile başarılı bir dönem geçiren Eren Elmalı, Galatasaray’ın genç oyuncusu Yunus Akgün, Rennes’in file bekçisi Doğan Alemdar, OH Leuven’de kiralık olarak forma giyen Cenk Özkacar ve Watford forması giyen Tiago Çukur, Türkiye ismine birinci kere alana çıktı.

KUNTZ, FERDİ’DEN VAZGEÇMEDİ

A Ulusal Futbol Ekibi’nde teknik yönetici Stefan Kuntz, Uluslar Ligi’nde birçok oyuncuya forma bahtı verdi. Tecrübeli teknik adamın vazgeçemediği isimlerin birinci sırasında ise Ferdi Kadıoğlu yer aldı. Ulusal kadronun Uluslar Ligi’nde oynadığı 4 müsabakaya da birinci 11’de başlayan Kadıoğlu, gösterdiği performans ve istekle, teknik heyetten tam not aldı. Ulusal formayla da dönem boyunca Fenerbahçe’de oynadığı sol bek durumunda vazife alan genç oyuncu, gelecekte Stefan Kuntz’un planlarında değerli bir yeri olacağının bildirisini bu müsabakalarda verdi.