Ukrayna’nın Dron vuran tüfeği, Rus dronlarını çaresiz durumda bırakıyor

Antidron KVS G-6 olarak isimlendirilen dron tüfeği, savaş sırasında iki defa Rus bombardımanına maruz kalan batı Ukrayna bölgesindeki Ivano-Frankivsk’te Kvertus Technology tarafından üretildi. Başka drone düşürme ekipmanları üzere, dronun denetimini kesintiye uğratmak için radyo sinyallerini kullanıyor, onları uzaktan devre dışı bırakıyor ve bildirildiğine nazaran, 3,5 km menzile sahip.

Kvertus’un teknoloji yöneticisi Yaroslav Filimonov, “Drona ziyan vermiyoruz. Bağlantı koptuğu için uyumunu kaybediyor ve nereye gideceğini bilemiyor. Yere iniyor yahut denetim edilemediği için rüzgar tarafından sürüklenebiliyor. Düşen insansız hava araçları ziyan görmediği için, Ukraynalı askerler onları kurtarıp istihbarat elde edebiliyor” diyor.

Filimonov, silahın kolay nişan al ve ateş et dizaynının “stresli bir durumda bile” kullanımı kolay hale getirildiğini söyledi. Tüfeğin tüm bileşenleri plastik bir kasanın içinde ve şarjöre misal bir formda takılan bir pil kullanıyor. Silah, 2,4GHz ve 5GHz uzaktan kumanda ve görüntü iletimini, GPS L2 (ve L1) ve GLONASS sinyallerini bozabiliyor.

Kvertus, Rus işgalinin başlangıcından bu yana seksen KVS G-6 üretildiğini ve 100’den fazla siparişin verildiğini söyledi. Filimonov, siparişlerin birçoklarının istekli kuruluşlardan, bağışçılardan ve savaşan askeri birlikler için cihazlarımızı satın alan işletmelerden geldiğini açıkladı.