TÜSİAD-Sabancı Üniversitesi Rekabet Forumu/ 2030 yılına kadar tüm konaklama tesislerimizin sürdürülebilir turizm standartlarını karşılamasını hedefliyoruz.

2030 yılına kadar tüm konaklama tesislerimizin sürdürülebilir turizm standartlarını karşılamasını hedefliyoruz.

TÜSİAD-Sabancı Üniversitesi Rekabet Forumu 2022 etkinliklerinin birincisi olan, “Sürdürülebilir Turizm ve Döngüsel Ekonomi” başlıklı webinar düzenledi.

Etkinlikte konuşan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Az Alpaslan, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Türkiye Turizm Geliştirme Ajansı ile sürdürülebilir turizm standartları konusunda dünyadaki en üst çatı kuruluş olan Global Sürdürülebilirlik Turizm Kurulu ortasında Türkiye Sürdürülebilir Turizm programı ismiyle 3 yıllık bir mukavele imzaladıklarını belirterek “Kapsamıyla dünyaya örnek olma niteliğine sahip Türkiye Sürdürülebilir Turizm programında konaklama tesisleri, çeşit operatörleri ve destinasyonlar için sürdürülebilir turizm kriterleri geliştiriliyor. Birinci kademesini 2023 yılında ikinci kademesini 2025 ve son etabını 2030 yılında tamamlayarak kademeli bir halde tüm konaklama tesislerimizin sürdürülebilir turizm standartlarını karşılamasını hedefliyoruz” dedi.

TÜSİAD-Sabancı Üniversitesi Rekabet Forumu 2022 etkinliklerinin birincisi olan, “Sürdürülebilir Turizm ve Döngüsel Ekonomi” başlıklı webinar düzenledi. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ender Alpaslan’ın katılımı ile gerçekleşen etkinlikteturizmde global rekabetçilik için değerli bir bahis olan “sürdürülebilir turizm ve döngüsel ekonomi” teması ele alındı.

Etkinlikte konuşan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ender Alpaslan, Dünya Ekonomik Forumu tarafından 2000-2019 yılları ortasında 2 yılda bir yayınlanan turizm endeksinde esaslı bir değişikliğe gidildiğini belirterek şunları söyledi: “Dünya Ekonomik Forumu 2022 yılı itibariyle turizm bölümünde sürdürülebilirlik ve dayanıklılık vurgusunu temel olarak seyahat ve turizm gelişmişlik endeksi olarak yeni bir karşılaştırma kıymetlendirme endeksi hazırladı. Sürdürülebilirlik vurgusunun arttığı yeni endekste Türkiye 2019 yılı datalarıyla 49. sırada yer alırken 2021 yılında 4 sıra yükselerek 45. sıraya yerleşti. 117 ülkeyi 17 farklı başlıkta sıralayarak seyahat ve turizm bölümü aracılığıyla ülkelerin sürdürülebilir ekonomik kalkınmasına ve gelişmişlik gücüne katkıda bulunan faktörleri inceleyen endeks birebir vakitte Birleşmiş Milletler, Dünya Turizm Örgütü, Dünya Seyahat ve Turizm Kurulu üzere memleketler arası örgütlerin paydaşlarıyla hazırlanması açısından kıymet arz ediyor. Bakanlığımız 2023 yılı turizm stratejisini açıkladığı 2019 yılından bu yana çeşitli bakanlıklarla ağır çalışmalar sürdürmüş bunun sonucunda seyahat, turizm gelişmişlik endeksi dahilinde göstergelerde 50’sinde düzgünleşme sağlamıştır. Türkiye en âlâ derecelerini kültürel farklılıklar, fiyat rekabetçiliği, hava yolu, ulaşım altyapısı üzere alanlarda gösterirken; kültürel varlıklar dünya sıralaması endeksinde 13. sırada yer aldı. Bu çok kıymetli bir rakam”.

Türkiye Sürdürülebilir Turizm programı ile tüm konaklama tesislerimizin sürdürülebilir turizm standartlarını karşılamasını hedefliyoruz.

Seyahat ve Turizm Gelişmişlik endeksinde esaslı değişikliğe sebebiyet veren sürdürülebilirlik konusunun trend olmaktan öte bir sorumluluk olduğunu belirten Alpaslan kelamlarına şöyle devam etti: “Bakanlığımız, stratejik planlarını, mevcut siyaset ve aksiyonlarını sürdürülebilirlik odaklı yürütüyor. Bu kapsamda bakanlığımızın katkıları ile Türkiye Turizm Geliştime Ajansı ile sürdürülebilir turizm standartları konusunda dünyadaki en üst çatı kuruluş olan Global Sürdürülebilirlik Turizm Kurulu ortasında birinci kez hükümetimiz nezdinde Türkiye Sürdürülebilir Turizm programı ismiyle 3 yıllık bir kontrat imzaladık. Kapsamıyla dünyaya örnek olma niteliğine sahip Türkiye Sürdürülebilir Turizm programında konaklama tesisleri, çeşit operatörleri ve destinasyonlar için sürdürülebilir turizm kriterleri geliştiriliyor. Birinci evresini 2023 yılında ikinci etabını 2025 ve son etabını 2030 yılında tamamlayarak kademeli bir formda tüm konaklama tesislerimizin sürdürülebilir turizm standartlarını karşılamasını hedefliyoruz”.

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan TÜSİAD İdare Heyeti Üyesi ve Besin, Tarım ve Hizmetler Yuvarlak Masa Lideri Ozan Diren turizm kesiminin pandemiden en çok etkilenen dallardan biri olduğuna dikkat çekerek şunları söyledi: “Pandemi öncesinde 2014-2018 yılında 1.4 milyar turist global olarak 1.7 trilyon dolar gelir getirmişti. 2020 yılında ise turizm kesiminde istihdamda 62 milyonluk gelirde ise 4.5 trilyon dolarlık kayıp meydana geldi. Seyahat kısıtlamalarının kaldırılması, aşılama üzere gelişmeler turizm kesimine olumlu yansıdı. 2022 yılı ocak ayında turist sayısı bir evvelki yıla nazaran 18 milyon artış gösterdi. Bununla birlikte Rusya, Ukrayna savaşı dalda yeni bir risk faktörü olarak ortaya çıktı. Savaşın uzaması durumunda 2022 yılında global olarak 14 milyar dolarlık bir kayıp bekleniyor. Kesimi ekonomik ve toplumsal olarak sekteye uğratan bu meselelerin aşılması durumunda gerçekleşmesi beklenen turizm patlaması ise beraberinde sürdürülebilirlik ile ilgili kimi riskleri getiriyor. Bu çerçevede sürdürülebilir destinasyonlar, yeşil dönüşüm ve döngüsel iktisat üzere kavramlar, turizm kesiminin de süratle gündemine girmeye başladı”.

Turizm dalının mevcut durumunu görmek bölümün vizyonunu ve gelecek amaçlarını objektif bir formda ortaya koymak için Dünya Ekonomik Forumu tarafından yayınlanan Turizm ve Seyahat Gelişmişlik Endeksi ve bu endeksin sonuçlarının büyük ehemmiyet taşıdığını belirten Diren “2021 yılında ismi “Turizm ve Seyahat Gelişmişlik Endeksi” olarak değişen endeks kesimin karşı karşıya olduğu riskler de göz önüne alındığında sürdürülebilirliğin yanına dayanıklılık olgusunu da eklendi.Artık daha az atık çıkaran, daha az karbon salımı yapan, daha çevreci destinasyonlar tüketiciler için öncelikli hale geliyor. Ülkemizin de değişen tüketici taleplerine ve beklentilerine ayak uydurması, turizm dalımızın rekabetçiliği için büyük değer taşıyor. Endeks tıpkı vakitte sektörel eğilimleri de en düzgün formda görmemizi sağlıyor. Bu endekslerde ülkemizin gerçek ve objektif bir formda konumlanması için üst seviye yöneticilerin algılarını ölçmeye yarayan ve endekslere girdi olan yönetici görüşleri anketi kritik değer taşıyor. Dünya Ekonomik Forumu’nun Türkiye’deki partner kuruluşu olarak bu anketlerin iletilmesinden Rekabet Forumu (REF) sorumlu, lakin anketlerin objektif ve yanlışsız bir biçimde yanıtlanmasını da özel dal temsilcilerimizin katkısına çok gereksinimimiz var” dedi.

Moderasyonunu REF Yöneticisi Dr. Öğr. Üyesi Esra Durceylan Kaygusuz’un gerçekleştirdiği aktiflikte Yönetici Görüşleri Anketi’nin sürdürülebilir turizm ve döngüsel iktisat teması ile ilgili sorularına Kapadokya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Ali Karasar ile Kapadokya Üniversitesi İİBF Dekan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Halil Burak Sakal katkı sağladı.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı