Tonguç Baba ile Mehmet Başaran anıldı!

Türkiye’nin aydınlanma yolundaki en değerli karakterlerinden biri olan Köy Enstitülerinin kurucusu İsmail Hakkı Tonguç ile Köy Enstitülü şair, müellif, eğitimci Mehmet Başaran için Mehmet Başaran Meydanı’nda anma aktifliği düzenlendi.

Köy Enstitülerinin kurulma sürecinde ve aydınlanma ışığının yayılmasında değerli hisse sahibi olan İsmail Hakkı Tonguç vefatının 62’nci, Mehmet Başaran da 7’nci yılında Lüleburgaz Mehmet Başaran Meydanı’nda düzenlenen bir dizi aktiflikle anıldı. Sunuculuğunu Hamiyet Gülaçar’ın yaptığı anma aktifliğinin açılış konuşmalarını ise Lüleburgaz Belediye Lider Vekili Deniz Balaban Şahin, YKKED Lüleburgaz Şube Lideri Günsel Solak, Kepirtepeliler Eğitim Vakfı ismine da İzzet Hongur konuşma gerçekleştirdi.

Kocatürk ve Coşkun ile söyleşi

Program öncesinde Bilge Duru Otomobilci, Enver Kenar, Aysel Tan ve Muammer Gözlüklü şiir dinletisi gerçekleştirirken, dinletinin akabinde Türkiye Yayıncılar Birliği İdare Şurası Lideri Kenan Kocatürk “Özgürleşme Hareketi Köy Enstitüleri ve Mehmet Başaran”, Mehmet Başaran’ın öğrencilerinden akademisyen/yazar Zeki Coşkun da “İnsansız Eğitim Modeli” hususlarında söyleşi gerçekleştirdi. Söyleşinin akabinde ise aktiflik türkü dinletisiyle sona erdi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı