Tarih belirlendi, Google popüler hizmetini sonlandırıyor

Google, Hangouts’un kapatılacağını ve kullanıcıların büyük değişime hazırlanmak için sırf birkaç ayları kaldığını resmi olarak duyurdu. Şirket, Google Workspace paketini kullanıcılar için olabildiğince tesirli olacak formda modernize etme gayretinin bir kesimi olarak Hangouts’un, Kasım 2022’ye kadar tüm kullanıcılar için kapanacağını açıkladı. Hangouts kullanıcıları, bu nedenle Google Chat’e taşınmak zorunda kalacak.

Klasik Hangouts’taki kurumsal kullanıcılar Mart 2022’de Google Chat’e esasen taşınmıştı. Google, haberi duyuran bir blog gönderisinde taşınabilir aygıtlarda Hangouts kullanan şahısların, bugünden itibaren Gmail’de Chat’e (Sohbet uygulamasına) geçmelerini isteyen bir uygulama içi ekran göreceklerini belirtti.

Hangouts Chrome uzantısını kullanan herkesten ayrıyeten web üzerinde Chat’e geçmesi yahut Chat web uygulamasını yüklemesi istenecek. Web üzerinde Gmail’de Hangouts’u kullanmaya devam eden kullanıcılar, Temmuz ayında Chat’e geçirilecek.

Şirket, konuşmaların otomatik olarak Hangouts’tan Chat’e taşınacağını söylüyor, lakin Hangouts datalarının bir kopyasını saklamak isteyen kullanıcılara, Kasım 2022’de Hangouts artık kullanılamayacak hale gelmeden indirmelerini tavsiye ediyor.

Google Chat Eser Müdürü Ravi Kanneganti, husus hakkında şu açıklamayı yaptı: “Google Chat, Google Workspace’te çağdaş ve entegre bir tecrübe sunuyor. Chat’in geleceği için büyük gayelerimiz var ve önümüzdeki aylarda daha fazla özellik göreceksiniz.