Suudi Arabistan ile sıkıntıların giderilmesi her iki ülkeye de fayda sağlayacak

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB), diplomatik temaslar için Ankara’da bulunan Suudi bakanlar ile Ticaret Bakanı Mehmet Muş başkanlığında bir ortaya geldi. Türk müteahhitler olarak Suudi Arabistan’ın kalkınma projelerine katkı sağlayabileceklerini söyleyen TMB Lideri M. Erdal Eren, “Türkiye ile Suudi Arabistan ortasında müteahhitlik alanındaki bağların geliştirilmesinin taşıdığı değeri bir defa daha belirtmek ve mevcut problemli devrin sona ermesinin her iki ülkenin iş insanlarının faydasına olduğunu bu vesileyle vurgulamak istiyorum” dedi.

Suudi Arabistan’da proje gerçekleştiren müteahhitler ile iş dünyası temsilcileri, Ticaret Bakanı Mehmet Muş’un başkanlığında Suudi Arabistan Krallığı Ticaret ve Enformasyon Bakanı Macid Abdullah Al Qasabi ve Yatırım Bakanı Khalid Bin Abdülaziz Al Falih ile bir ortaya geldi.

Toplantıda konuşan TMB Lideri M. Erdal Eren, “Bizler Türk müteahhitler olarak Suudi Arabistan’ın kalkınma projelerine katkı sağlayabileceğimizi, ayrıyeten üçüncü ülkelerde Suudi firmaları ile birlikte birçok muvaffakiyete daha imza atabileceğimize inanıyoruz. Ülkelerimiz ortasında müteahhitlik alanındaki ilgilerin geliştirilmesinin taşıdığı ehemmiyeti bir sefer daha belirtmek ve mevcut problemli devrin sona ermesinin her iki ülkenin iş insanlarının faydasına olduğunu bu vesileyle vurgulamak istiyorum” dedi.

‘Saudi 2030 ve Gigaproject programında yer almayı bekliyoruz’

Son birkaç yıldır Türk müteahhitlerin Suudi Arabistan’da yaşadığı düşünceleri anlatarak, bunlara tahlil bulunması gerektiğini anlatan Eren, şöyle devam etti: “Bugün prestijiyle müteahhitlerimiz 131 ülkede yaklaşık 460 milyar dolar fiyatında 11 bin projelik dev bir portföye sahiptir. Suudi Arabistan Türk müteahhitlik firmalarının en fazla proje üstlendiği 6. ülke pozisyonunda olup, ülkede bugüne kadar 24,3 milyar Dolar fiyatında 377 proje üstlenilmiştir. Firmalarımız ülkede yol-köprü-tünel, demiryolu, havaalanı, liman, kentsel altyapı, boru çizgisi, konut, iş merkezi, sıhhat ve turizm tesisleri, baraj, güç santrali ve petrokimya tesisi üzere çeşitli projeleri hayata geçirmişlerdir. Lakin müteahhitlik hizmetlerimiz açısından büyük ehemmiyet taşıyan Suudi Arabistan’da firmalarımızın faaliyetleri 2019 yılı prestijiyle durma noktasına gelmiş ve o tarihten bu yana da üzülerek belirtmek isterim ki pek bir gelişme göstermemiştir. Milletlerarası müteahhitlik hizmetlerinin siyasi ve ekonomik gelişmelerden en çok etkilenen kesimlerin başında geldiği hepimizin malumlarıdır. Bizler Türk müteahhitleri olarak bu sorunlu sürecin artık aşılacağını ümit ediyor ve Saudi 2030 ve Gigaproject programı üzere uzun vadeli planlar kapsamında önümüzdeki periyotta Suudi Arabistan’da gerçekleştirilmesi öngörülen güç, su, konut ve altyapı projelerinde yine yer almayı bekliyoruz.”

3,3 trilyon dolarlık yatırım gündemde

Etkinlikte Suud bakanlar, ülkede sorun yaşayan Türk müteahhitlerle teğe bir görüştü ve aktarılan meseleler için tahlil iletisi ile gümrüklerde yaşanan sıkıntıların, vize meselelerinin, an prestijiyle ortaya kalktığının muştusunu verdi. Konuk bakanlar, önümüzdeki devirde güçten ulaştırmaya birçok alanda ülkede toplam 3,3 trilyon dolar fiyatında yatırım gerçekleştirileceğini, bu projelerin Türk müteahhitlere büyük fırsat sunacağını, bağlantıların, geçmiş periyottaki âlâ düzeye taşınması ile yetinilmeyip daha ileri seviyeye taşınmasında kararlı olduklarını da vurguladı.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı