”Show Me Türkiye Kocaeli” En İyi Turizm Filmi ödülünü aldı

Büyükşehir’in vilayetimizin doğal hoşlukları ve turizmdeki yüksek potansiyelini gözler önüne sermek gayesiyle hazırladığı “Show Me Türkiye Kocaeli” sinemasına ödül Uluslararası Turizm Sinemaları Festivali’nde;

48 ülkeden 370 turizm temalı sinemanın yarıştığı Memleketler arası Turizm Sinemaları Festivali’nde “Show Me Türkiye Kocaeli” isimli Kocaeli turizm tanıtım sineması kent kategorisinde en güzel sinema mükafatını kazandı. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan sinema, kentin doğal hoşluklarının yanı sıra turizm potansiyelini de gözler önüne seriyor.

EN UYGUN TURİZM SİNEMASI MÜKAFATI KOCAELİ’YE

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından vilayetimizin tanıtımına katkı sağlamak emeliyle hazırlanan sinema, 48 ülkeden 370 sinemanın yarıştığı Milletlerarası Turizm Sinemaları Şenliği’nde kent kategorisinde en yeterli sinema mükafatını kazandı. Kocaeli’nin tabiat olağanüstüsü hoşluklarının, Karadeniz kıyılarının, kanyonlarının, yaylalarının, gastronomi bedellerinin yer aldığı eşsiz hoşluktaki turizm sinemasının çekimleri ünlü sinematograf Halil Bekar ve grubu tarafından gerçekleştirildi. 4 mevsim çekimlerin gerçekleştirildiği sinemayla yıllardır sanayi kenti olarak algılanan Kocaeli, tabiat turizmi potansiyeli ve kültürel bedeller bakımından da güçlü bir kent olduğunu ulusal ve milletlerarası ölçekte tekrar duyurmuş oldu.

KOCAELİ MARKALAŞMA STRATEJİSİ ANLATILDI

Festivalkapsamındagerçekleştirilen Memleketler arası Tanıtım Stratejileri Konferansına, Büyükşehir öncülüğünde kentin tüm paydaşlarının iştirakiyle hazırlanan ‘Turizm Master Planı ve Markalama Stratejisi’ çalışması yeterli uygulama örneği olarak anlatıldı. Konferansa Oscar ödüllü Polonyalı direktör Zbigniew Zmudzki, UNESCO İtalya Temcilcisi Maurizio Aronica, üretimci ve direktör Ginestra Marcucci, sinema imalcisi Carlos Sargedas, Turizmci Hüseyin Baraner, üretimci ve direktör Nicolas Bori, Şenlik Lideri Can Saraçoğlu ile Turizm ve Doğal Hayat Alanları Şube Müdürü Ömer Bahadır Özyılmaz katıldı.

KOCAELİ’NİN KIYMETLERİ MEMLEKETLER ARASI BEĞENİ ALDI

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sinema Genel Müdürlüğü, Turizm Gelişim Ajansı katkılarıyla Gaziantep Büyükşehir Belediyesinin konut sahipliğinde bu yıl 7. si gerçekleştirilen Milletlerarası Turizm Sinemaları Şenliği ödül merasimi, 17 Haziran Cuma günü Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesi’nde gerçekleştirildi. Değerlendirmenin memleketler arası heyet tarafından yapıldığı şenlikte ‘’Show Me Türkiye Kocaeli’’ sineması Kent kategorisinde “En Uygun Turizm Filmi” mükafatını elde etti.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı