Saros Rüzgar Enerji Santrali Tam Kapasiteyle İşletmeye Geçti

Borusan Kümesi şirketlerinden Borusan EnBW Güç Türkiye’nin yenilenebilir güç kaynaklarını geliştirme yolunda, Türkiye’nin en büyük rüzgâr güç tesislerinden biri olan Saros Rüzgâr Güç Santrali’ni 138 MW kapasiteyle işletmeye geçirdi.

Tamamı yenilenebilir güç kaynaklarından oluşan portföyü ile Borusan EnBW Güç, 2020 yılında kademeler halinde hizmete almaya başladığı Çanakkale’nin Çan ilçesinde yer alan Saros Rüzgâr Güç Santrali’ni tam kapasite ile faaliyete geçirdi. En büyük karasal türbinler ortasında yer alan 27 adet GE Cypress türbininden oluşan tesis, 138 MW kapasiteye ulaştı. Ürettiği yeşil elektrikle yıllık 200.000 haneyi aydınlatan Saros Rüzgâr Güç Santrali 267.000 ton karbondioksit salımını engelleyerek işletme periyodu boyunca 7,3 milyon ağaca muadil bir karbondioksit azaltma tesiri yaratacak. Proje üretime geçtiğinde doğal gaz ithalatını yıllık 100 Milyon m3 azaltacak. Bu da Türkiye’nin doğal gaz faturasının yaklaşık 75 Milyon ABD doları düşmesi manasına geliyor. Santral tıpkı vakitte, yakıt fiyatlarının çok arttığı bu devirde, başka rüzgâr santralleri üzere ülkemizin elektrik üretim maliyetinin azalmasına katkı sağlıyor.

İklim, insan ve inovasyon odak alanlarında sürdürülebilirlik çalışmaları yürüten Borusan, mevzuyu kapsayıcı bir halde ele alıyor. Küme şirketlerinin birbirini tamamlayan maksatlarıyla bütüncül bir sürdürülebilirlik stratejisi benimseyen Borusan, yenilenebilir güç alanında Borusan EnBW Güç ile öncü çalışmalara imza atıyor.

Çevreye ve beşere saygılı güç üretimi

Bugün tesirlerini yakından hissetmeye başladığımız global iklim değişikliği ve içinden geçtiğimiz güç krizi yeşil güce geçişi hızlandırıyor. Atıksız, emisyonsuz ve hiçbir kaynağı tüketmeyen üretimleriyle yenilenebilir güç yatırımları bu dönüşümün en değerli bileşenini oluşturuyor. Saros Rüzgâr Güç Santrali ülkemizin ve dünyanın sürdürülebilirliğine değerli bir katkı sağlarken, tesisin üretim ve işletme periyodunda de yürütülen her faaliyette çevresel ve toplumsal hassasiyetler gözetiliyor. Tüm yatırım periyodu boyunca alandaki bitki ve hayvan tiplerinin korunması maksadıyla tam vakitli biyologlar alanda vazifeli olarak çalıştı ve tüm çalışanlara hususla ilgili gerekli farkındalık eğitimleri verildi. Ayrıyeten, Çanakkale On Sekiz Mart Üniversitesi ile imzalanan protokol kapsamında yürütülen biyoçeşitlilik projesi ile, karasal ömür kapsamında kıymetli tipler ortasında bulunan kuş ve yarasa popülasyonlarının orman alanlarında artışını sağlamak; böylelikle, ağaçlara ziyan veren böceklerle beslenen bu çeşitler sayesinde böcek popülasyonunu dengeleyerek ağaçların sağlıklı kalabilmesine takviye olmak amaçlanıyor. Geliştirilen toplumsal katkı projeleri ile bölge halkının ortak kullanımına yönelik alanlarda düzenleme çalışmaları yürütülmeye devam ediyor.

Türkiye’nin yenilenebilir güç potansiyelini hayata geçirmek için çalışmaya devam!

Borusan EnBW Güç Genel Müdürü Enis Amasyalı tesisin artan kapasitesiyle devreye girmesinin akabinde şu açıklamayı yaptı:

Ülkemizin yeşil güç dönüşümüne katkıda bulunan büyük bir yatırımı tamamlamış olmanın memnunluğu ve gururu içindeyiz. Türkiye’nin sürdürülebilir kalkınmasının yerli ve yenilenebilir güç kaynaklarını faal bir halde kullanabilmesiyle yakından bağlı olduğuna inanıyoruz. Bu inançla, başta rüzgâr gücü olmak üzere ülkemizin yenilenebilir güç potansiyelini hayata geçirmek için çalışıyoruz. Saros RES için yaptığımız yatırım iktisat ve etraf açısından Türkiye için bedel yaratacak ve on binlerce hanenin elektrik muhtaçlığını sürdürülebilir bir biçimde karşılayacak. Şirketimiz yenilenebilir güç alanında emin adımlarla ilerlemeye devam edecek.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı