SANKO Üniversitesi Tıp Fakültesi ailesine 2020- 2021 ve 2021- 2022 eğitim- öğretim yıllarında katılan geleceğin doktorlarına ‘Beyaz Önlük Giyme’ töreni düzenledi.

Şehitkamil Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen merasimde, SANKO Üniversitesi Tıp Fakültesi 1’inci sınıf öğrencileri, ‘Beyaz Önlük Giyme’ merasiminde önlük giyerek hekimliğe giden yolda birinci adımı atmanın heyecanını ve memnunluğunu aileleriyle birlikte yaşadı.

SANKO Üniversitesi Mütevelli Heyet Lideri Abdulkadir Konukoğlu ile SANKO Holding Onursal Lideri Zeki Konukoğlu ve İdare Şurası Lideri Adil Sani Konukoğlu, gönderdikleri bildiriyle hislerini paylaştılar.

Mütevelli Heyet Lideri Abdulkadir Konukoğlu, “Sizler başarılı akademisyen olarak SANKO ve dünya genelinde önde gelen üniversite ve hastanelerde misyon aldığınızda hedefimize ulaşmanın gururunu yaşarız” dedi.

ÖĞRENCİLERİ EVLADIM ÜZERE GÖRÜYORUM

SANKO Üniversitesi’ni SANKO ve Konukoğlu Ailesinin toplumsal sorumluluk anlayışından hareketle ehil doktor ve sıhhat profesyonelleri yetiştirmek için kurduklarının altını çizen Konukoğlu, şunları kaydetti:

“Çok düzgün biliyorsunuz ki, mevzuya ekonomik çerçevede bakmış olsak üniversiteyi daha büyük kentlerde kurar ve bilhassa tıp fakültesi ile yola çıkmazdık. Zira en zoru, en kıymetlisi tıptır. Bölgemiz ve ülkemizde sıhhat alanında çıtanın üstlere çıkmasına katkı sağlamayı amaçlayarak sıhhat temalı üniversiteyi Gaziantep’te kurduk.”

Öğrencileri evladı üzere gördüğünü, onlardan SANKO Üniversitesi’ni ve Gaziantep’i tıp alanında daha üstlere taşımak için çok çalışmalarını ve başarılı olmalarını beklediğine vurgu yapan Konukoğlu, şöyle devam etti:

“Sevgili gençler! Sizleri gelecekte hocalarınızın yerinde görmek isterim. Bunun için çok uğraş gösterin. Memnun olmanın en hoş yollarından birisi başarılı olmaktır, muvaffakiyet için ise aklın önüne geçmeyecek hırsa sahip olmalısınız.

Hekim olarak mezun olduğunuzda hastalarınıza aileden biri üzere davranın. Hastayı babanız, anneniz, kardeşiniz, arkadaşınız üzere görüp şefkatli davranın. Beyaz önlüğü giyerek tıp öğrencisi olmaktan, doktorluğa adım atıyorsunuz. Güzel olsun.”

En kıymetli varlıkları evlatlarını SANKO Üniversitesi’ne emanet eden velilere de seslenen Konukoğlu, şöyle konuştu:

“Kıymetli Veliler! Canınızdan birer modül olan evlatlarınızı bizlere, SANKO Üniversitesi’nin uzman akademisyenlerine güvenerek emanet ettiniz. Gözünüz, aklınız burada kalmasın. İnşallah inancınızın boşa çıkmadığına daima birlikte şahit olacaksınız. Beyaz Önlük giyecek olan genç tabip adaylarını kutlar, hepinize sağlıklı, keyifli ve huzurlu günler temenni ederim.”

ZEKİ KONUKOĞLU

SANKO Holding Onursal Lideri Zeki Konukoğlu da gönderdiği bildiride SANKO Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencileri kutlayarak, “Çok kutsal bir meslek olan tıp bilimlerini seçerek şiddetli bir eğitim ve meslek hayatına başladınız” tabirlerine yer verdi.

“İnsan hayatına, ruh ve vücut sıhhatine dokunmanın zahmetleri kadar, ‘Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi’ kelamından de anlaşıldığı üzere sizler insanoğlu için en değerli paha olan sıhhatini ve sıhhatini geri kazandıracak ulvi bir mesleğe adım attınız” diyen Zeki Konukoğlu, özetle şu görüşlerini lisana getirdi:

“Teknolojinin süratle ilerlediği dünyamızda, yeniliklerle direkt bağlantılı olan tıp bilimi uygulamalarını gerçekleştirerek ve yalnız bununla kalmayarak yeni buluşlarla tıp dünyasına değerli katkılar sağlayarak; bizleri, hocalarınızı, ailelerinizi ve umuyorum ülkemizi gururlandıracaksınız.

Bizler SANKO Üniversitesi’nin kurucuları olarak, alanında en uzman akademik takımlarımız, teknolojik altyapımız, laboratuvarlarımız ve en çağdaş teknolojilerle donatılmış hastanemizle eğitiminizin kıymetli bir kısmına katkı sağlamaktayız.

Sizlerden de yegane beklentimiz, beşere hizmetle muadil kabul edilen beyaz önlüklerinizi, tertemiz etik ve ahlaki kıymetlerle, üstün kabiliyet ve başarılarla donatarak, ülkemize ve dünyaya yararlı tabipler olmanızdır. Tüm eğitim ve meslek hayatınızda şimdiden muvaffakiyetler diliyorum.”

ADİL SANİ KONUKOĞLU

SANKO Holding İdare Şurası Lideri Adil Sani Konukoğlu da bildirisinde, “Mesleğinize attığınız bu birinci adım için sizleri tebrik ediyorum. Beyaz önlüklerinizle, insanlığa hizmetin birinci misyonunuz olmasını temenni ederim. Kıymetli Rektörümüze, sizleri yetiştiren hocalarımıza çok teşekkür ediyor, sizi ve ailelerinizi gönülden kutluyorum. Allah yolunuzu ve bahtınızı açık etsin” temennisinde bulundu.

PROF. DR. GÜNER DAĞLI

Rektör Prof. Dr. Güner Dağlı da konuşmasında, YÖK tarafından 2021 yılında yayımlanan Vakıf Yüksek Öğretim Kurumları rehberinde takımlı öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısı değerlendirmesinde SANKO Üniversitesi’nin beşinci sırada yer aldığını söyledi.

Öğretim üyesi başına 15 öğrenci düştüğünü anımsatan Prof. Dr. Dağlı, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Sevgili genç meslektaşlarım, bugün adım attığınız bu yol, aslında ömür uzunluğu sürecek bir öğrenciliktir. Üniversite size mesleğinize ait nitelikli bilgiler vermesinin yanı sıra, bilgiyi nasıl kullanacağınız ve üreteceğiniz konusunda da sistemler öğretir. En az bunlar kadar değerli, diğerleriyle tesirli formda birlikte çalışmayı, öz farkındalığı, aktif irtibatı, eleştirel düşünmeyi, topladığınız dataları tahlil etme ve teknolojiyi kullanmayı, sorun çözmeyi, zevklerinizi keşfetmeyi, yeniliklere açık olabilmeyi, rastgele bir husus hakkında yorum yapabilme kabiliyetini de size kazandırır. Yani sizin büyümenize, faziletli olmanıza ve olgunlaşmanıza dayanak verir.

Hocalarınızdan öğreneceğiniz ve deneyimleyeceğiniz her bilgiye değer verin, onların deneyimlerinden faydalanın. Doktor olduğunuzda, üniversite sıralarında ve klinik uygulamalarda öğrendiğiniz her bilgi size güçlü bir anahtar olacaktır. Yeterli bir tabip olmak için çok çalışmalı ve dünyadaki medikal gelişmeleri yakından takip etmelisiniz. Gelişen yapay zeka uygulamaları, robotik mühendislikteki ilerlemeler ve geri kalan bütün yenilikçi yaklaşımlara karşın pandemide yaşadığımız üzere unutmayınız ki Tıp Bilimi hala insani uygulamalara bağlı ve bağımlıdır.

Dünyada daima gelişim gösteren bilgiyi takip edebilmeniz için iki ön kaidesi kabullenmeniz gerekir. Bilhassa İngilizceyi çok uygun öğrenmeli, kütüphanemize ve okumaya daha fazla vakit ayırmalısınız. Üniversitemiz bu iki mevzuda da (İngilizce öğretim vazifelisi, kütüphanemizdeki basılı ve dijital kaynaklar) her türlü gereksiniminizi karşılayabilecek kapasitededir.”

İNSANA DOKUNMA MÜSAADESİ VERİLEN BİLİM DALI

Sevgi, şevkat, merhamet üzere insani hislerin temel paha olduğu doktorluğun, beşere dokunma müsaadesi verilen, beşerle var olan ve beşerle gelişecek bir bilim olduğuna işaret eden kelamlarını şöyle tamamladı:

“Diğer pek çok meslek ve bilimden farklı olarak atacağınız büyük ya da küçük bir adım varsayım edilemez bir hasara yahut tüm insanların faydasına yararlara neden olabilir. Bu meslekte öncelikle insanları sevin, etik kıymetlerden uzaklaşmayın, evvel ziyan verme prensibini unutmayın, adil olun ve en kıymetlisi merhamet edin.

Hem üniversite yıllarında hem de çalışma hayatında yaşayacağınız zorlukların mükâfatı; bazen küçük bir çocuğun gülümsemesi, bazen bir annenin bir babanın sevgi dolu sarılışı bazen de bir büyüğünüzün teşekkür eden bakışı olacaktır. İşte o gün, nitekim doktor olduğunuza şükredeceksiniz.”

Kararlarınız, vicdanınız, kalbiniz ve aklınız size giydireceğimiz önlükleriniz üzere daima beyaz ve pak kalsın.

PROF. DR. SALİH MURAT AKKIN

Beyaz önlük giyme merasiminin, temelinde usta-çırak alakası yatan esaslı tıp eğitimi geleneğinin bir modülü olduğunu anımsatan SANKO Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Salih Murat Akkın, “Burada genç meslektaş adaylarının önlükleri, şahsen hekimlik sanatındaki meslek ustası tabipler ve hocaları tarafından giydirilir ve kendilerine adeta meslekte bir çıraklık onayı verilmiş olur. Böylelikle tıp fakültesi öğrencisi olmanın ayrıcalığı ve gururu daha bir derinden hissedilmeye ve yaşanmaya başlar” dedi.

Öğrencilerinin düzgün ve nitelikli birer tabip olabilmesi için efor gösterdiklerini anlatan Prof. Dr. Akkın, konuşmasında şu görüşlere yer verdi:

“Hocalarınız olarak bizler, Tıp Fakültemizin güçlü eğitim takımı, daima birlikte, sizlerin yalnızca tıbbı çok düzgün bilen mezunlar değil, ülkemizin sıhhat meselelerini tanıyan ve tahlil getirebilen birebir vakitte dünya ölçeğinde rekabet edebilen, hekimlik sanatının kıymetleri ile donanmış, hekim-hasta alakasını yanlışsız yönetebilen, hastası ya da öğrencileri ile duygudaşlık yaşama hünerine sahip, güzel ve nitelikli birer tabip olmanız için uğraş göstereceğiz. Önlüklerinizin ve yüreklerinizin hayatınız boyunca saf ve pak kalacağına inancımız tam.

Tıp Fakültemizde tahsil gören öğrencilerimizin sayısı ise yeni başlayacak öğrencilerimiz ile bu yıl 550’yi aşacak. Öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısı açısından bakıldığında, bugün ülkemiz hudutları içerisinde eğitime devam eden sayıları 120’yi aşan tıp fakülteleri ortasında çok yeterli bir sıralamada olduğumuzu gururla belirtmeliyim.”

DUVARLAR VE KAPILAR FİZİKİ OLARAK VAR

SANKO Üniversitesi Tıp Fakültesinde duvarlar ve kapıların yalnızca fizikî olarak bulunduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Akkın, öğrencilerin, kendisi ve her hocaya gereksinim duyduklarında en kısa müddette erişebildiklerini, temelinde usta-çırak bağının yattığı hekimlik mesleği eğitiminde bunun ehemmiyetinin büyük olduğunu anımsattı ve kapılarının öğrencilerine her vakit açık olduğunu söyledi.

Müfredatlarında aktüel temel ve klinik tıp bilgi ve maharetlerinin donanımı sağlayan derslerin yanı sıra, hekimlik mesleğinin bedellerine ve profesyonelliğine yönelik özellikleri destekleyen uygulamalı eğitim bileşenlerinin de yer aldığına dikkat çeken Prof. Dr. Akkın, “Dünya Sıhhat Örgütü ve milletlerarası tıp eğitimi tertiplerinin hedeflediği çağdaş yaklaşımla; toplumun sıhhat problemlerini tanıyan, izleyen ve tahlil getiren donanımlı tabip maksadına yönelik öğretim programı uyguluyoruz” diye konuştu.

Prof. Dr. Akkın, “İlimin aydınlığı ve sanatın ışıltısının siz sevgili öğrencilerimizin hekimlik seyahatinde rehber olması, beyaz önlüklerinizin tertemiz kalması isteğiyle sizleri meslek hayatınızda 100 yıllık Cumhuriyetimizin genç tabipleri ortasında görmekten duyacağımız memnunluk ve gururu şimdiden paylaşıyor, başarılı bir tahsil hayatı diliyorum” diyerek kelamlarını tamamladı.

Konuşmaların akabinde, müzik dinletisi eşliğinde SANKO Üniversitesi Tıp Fakültesi birinci ve ikinci sınıf öğrencilerinin imajlarından oluşan slayt gösterisi sunuldu.

Törene, Mütevelli Heyet Üyeleri Dr. İbrahim Konukoğlu, Ali Konukoğlu, İhsan Akyol, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Metin Bayram, Genel Sekreter Dr. Yusuf Ziya Yıldırım, Sıhhat Bilimleri Dekanı Prof. Dr. Türkan Pasinlioğlu, Sıhhat Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Ayhan Özkur, SANKO Üniversitesi Hastanesi Genel Müdürü Dr. Sermet Kileci, Sani Konukoğlu Vakfı Genel sekreteri Naci Boran, Gaziantep- Kilis Tabip Odası Lideri Prof. Dr. Mehmet Yılmaz, akademisyenler, öğrenciler ve veliler katıldı.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı