Sabancı Vakfı’nın Hibe Desteği Vereceği Projeler Açıklandı

Sabancı Vakfı Hibe Programı’ndan Bu Yıl 7 Sivil Toplum Kuruluşu Faydalanacak

Sabancı Vakfı’nın 16 yıldır sivil toplumun güçlenmesi ve toplumsal gelişmeye katkıda bulunma maksadıyla sürdürdüğü Hibe Programı’ndan 2022-2023 devrinde faydalanacak projeler muhakkak oldu. Bu yıl bayanlar, engelliler ve gençleri hedefleyen projeler ortasında birinci kere “iklim değişikliği ile mücadele” temasına odaklanan bir proje de yer alıyor.

Kadın, genç ve engellilerin eşit fırsatlara sahip olmalarını ve topluma etkin iştiraklerini sağlama misyonuyla çalışmalar yürüten Sabancı Vakfı Hibe Programı kapsamında bu yıl takviye almaya hak kazanan sivil toplum kuruluşları belirli oldu. Takviye verilecek projeler, sivil toplum alanında tecrübeli, konusunun uzmanı bireylerden oluşan bağımsız bir Kıymetlendirme Kurulu’nun önerisi üzerine Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti’nin yaptığı değerlendirmeyle belirlendi. Sabancı Vakfı, toplumsal gelişmeye katkıda bulunmak ve sivil toplumun güçlenmesine imkan sağlamak hedefiyle bu yıl 7 projeye hibe verecek.

Sabancı Vakfı’nın 16 yılda 56 milyon TL’yi aşkın hibe dayanağında bulunduğunu belirten Sabancı Vakfı Genel Müdürü Nevgül Bilsel Safkan, “Sabancı Vakfı olarak yarım asra yakın bir müddettir toplumsal gelişmeye katkıda bulunma amacıyla faaliyet gösteriyor; bayan, genç ve engelli bireylerin eşit fırsatlara sahip olmaları için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. 16 yıldır kesintisiz yürüttüğümüz Hibe Programı da sivil toplum kuruluşlarının yanında olmak ismine attığımız en kıymetli adımlar ortasında yer alıyor. 16 yılda 56 milyon TL’yi aşkın fiyatta hibe takviyesinde bulunarak toplumsal gelişme için çalışan sivil toplum kuruluşlarının güçlenmesi için elimizden geleni yapıyoruz. Bu sene de 7 projeye hibe dayanağı vereceğiz. Katkı sağladığımız kurumlarla yol arkadaşlığı yapmak, toplumsal meselelerin tahliline birlikte katkıda bulunmaktan memnunluk duyuyoruz.” dedi.

Sabancı Vakfı Hibe Programı’na bu yıl Türkiye’nin 56 vilayetinden 303 proje başvurusu yapıldı. Hibe Programı kapsamında bu yıl birinci kere “iklim değişikliği ile mücadele” alanında müracaat yapan bir proje de desteklenmeye hak kazandı. Takviye alanKökler ve Filizler Derneği’nin İştirakçi ve İnançlı Bir Gençlik Aktivizmi projesi iklim acil durumuyla ilgili toplumsal bir değişim yaratmak için gençler ve çocuklarla çalışmalarını sürdürüyor.

Hibe takviyesi almaya hak kazanan sivil toplum kuruluşları ve projeleri:

  • Dört Mevsim Ömür Uzunluğu Oyun ve Öğrenme Derneği’nin “Kentime Değer’’ projesi ikinci defa Sabancı Vakfı Hibe Programı takviyesi almaya hak kazandı. Projenin ikinci fazında, gençlerin birinci yıl yapılan kent haklarına dair sivil izleme çalışmasının sonuçlarından yola çıkarak kentteki problemlere yönelik eğitim, erişilebilirlik, ekoloji üzere alanlarda altı proje fikrini hayata geçirmesi desteklenecek.
  • Ev Hanımları Dayanışma ve Kalkındırma Derneği (EVKAD – Adana)’nin “Değişimi Mahallemizden Başlatıyoruz” projesi, Adana’nın Seyhan İlçesi’ndeki Yeşilyurt ve Gürselpaşa Mahallelerinden başlayarak bayanların, mahalle ölçeğinden demokratik karar alma sistemlerine iştirakini nitelikli biçimde artırmaya yönelik çalışmalar gerçekleştirecek.
  • Fethiye Turizm Tanıtım Eğitim Kültür ve Etraf Vakfı’nın “Turizme Erişiyoruz’’ projesi, turizm öğrencileri ve profesyonellerinin farkındalığına, bilgi seviyesine katkı sağlamak yoluyla engelliler için turizmin erişilebilirliğini artırmayı hedefliyor.
  • Herkes için Erişilebilir Ömür Akademisi Derneği’nin “Erişilebilir Dijital Eğitim Mümkün’’ projesinin hedefleri ortasında, görme engelli çocuklar için lise müfredatını kapsayacak, erişilebilir bir dijital eğitim portalı oluşturmak ve savunuculuk faaliyetleriyle eğitimde fırsat eşitliğinin sağlanmasına katkıda bulunmak yer alıyor.
  • Karadeniz Yeni Ufuklar Derneği (KAYUDER)’in “Eğitimde Biz de Varız” projesi Samsun’un Vezirköprü ve Alaçam ilçelerinde okulu terk etme riski bulunan kız çocuklarının farklı meslek seyahatleri hakkında bilgi sahibi olmalarını sağlamayı, onları güçlendirmeyi ve nitelikli eğitime devam etmeleri konusunda fırsat eşitliği yaratmayı amaçlıyor.
  • Kökler ve Filizler Derneği’nin (Roots & Shoots Türkiye) “Katılımcı ve İnançlı Bir Gençlik Aktivizmi” projesi ile iklim ve ekoloji alanlarında aktivist olan çocuk ve gençlerin kendi hakları ile ilgili desteklenmesinin yanı sıra, bilhassa aktivist çocuklarla çalışan yetişkinlerin de çocuk hakları temelli yaklaşıma dair güçlendirilmesi hedefleniyor.
  • Türkiye Kas Hastalıkları Derneği (KASDER)‘nin “Nöromüsküler Hastalıklar Eğitim ve Güçlendirme Akademisi (NEGAP)” projesi kas hastalığına sahip olanları ve yakınlarını hastalık hakkında fizikî ve ruhsal sıhhat ile toplumsal dayanak sistemleri hakkında bilgilendirmeyi, maharetlerinin geliştirilmesine katkı sağlamayı amaçlıyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı