Restoran ve turizm sektöründe iş gücüne yoğun talep!

sahibinden bilgilerine nazaran yaz devri başladı, turizm dönemi açıldı:

Yaz döneminin başlaması ve bayram tatilinin yaklaşması ile birlikte turizmde hareketlilik başladı. Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan açıklanan sayılara nazaran 2021’de 24,5 milyar dolar olan turizm gelirlerinin 2022 yılında 35 milyar dolara ulaşması bekleniyor. 2022 yılının birinci 5 aylık periyodunun tahlil edildiği, Kültür Bakanlığının açıkladığı datalar de bu hareketliliğin şimdiden artarak devam edeceğini gösteriyor. Toplam 12 milyon 710 bin 431 ziyaretçinin ağırlandığı yılın birinci 5 aylık devrinde, Almanya, Bulgaristan ve Rusya’dan gelen yabancı ziyaretçi sayısı yüzde 207,10 arttı.

Hem deniz turizmi, hem de tarihi ve doğal dokusuyla öne çıkan Türkiye’nin çeşitli noktalarında tatil yapmak isteyenlerin turizme gösterdikleri ilgi dala olan işgücü talebini de doğuruyor. sahibinden platformunun İş İlanları kategorisinde yer alan ilan sayılarındaki artışlar da turizm kesimine olan hareketliliği ortaya koyuyor.

Turizm bölümünde yaz hareketliliği başladı

sahibinden’un datalarına nazaran geçen yıla oranla 374 artış göstererek turizm dalında faaliyet gösteren patronların en çok aradığı durum Müşteri İlişkileri oldu. Müşteri Münasebetleri kategorisinde Mayıs ayında verilen iş ilanı sayısı bir evvelki yıla nazaran 374 artış gösterdi. Turizm bölümünde daima işgücü muhtaçlığının olduğu “Barmen ve Barista” kategorisinde verilen ilanlarda da geçtiğimiz yıla nazaran 260 artış yaşandı. Bölümün esas meslek kollarından olan Resepsiyon ve Frontdesk, Housekeeping ile Otel Yöneticisi kategorilerine ise geçen yıla nazaran sırasıyla 189, 179 ve 125 oranında talep oldu.

Turizm dalında Mayıs ayında verilen iş ilanlarında evvelki aya kıyasla en fazla talep ise 36 artışla “Resepsiyon ve Frontdesk” kategorisine oldu.

Restoran sahipleri çalışan arayışına girdi

Restoran sahipleri ağır bir biçimde çalışan arayışına girerken, sahibinden’un datalarına nazaran Servis Elemanı, Bulaşıkçı ve Aşçı kategorilerinde verilen iş ilanlarında geçtiğimiz yıla oranla sırasıyla 258, 220 ve 122 artış görüldü.

Mevsim hareketliliği ile Mayıs ayında geçen aya kıyasla Moto Kurye konumu için 50 oranında artışla iş ilanı verildi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı