Reklam Desteği İle E-İhracatta Türk Markalar Bir Adım Önde

TİCARET BAKANLIĞI’NIN REKLAM TAKVİYESİ E-İHRACAT DALINI BESLİYOR

Reklam Takviyesi İle E-İhracatta Türk Markalar Bir Adım Önde

Yüksek kur nedeniyle son 2 yılda büyük bir ivme kazanan e-ihracat pazarı, geçen yıl yüzde 2,5 kat büyüme gösterdi.

Yüksek döviz girdisi nedeniyle girişimcilerin iştahını kabartan e-ihracat pazarı, Ticaret Bakanlığı’nın sağladığı kıymetli tanıtım dayanakları ile yurtdışına açılmada başarılı olmanın kriterlerini içeriyor. Dijital reklam harcamalarını kapsayan tanıtım teşviklerinin e-ihracatta büyüme kaydetmenin en kıymetli etkeni olduğunu belirten Dijital Pazarlama Okulu Kurucusu Yasin Kaplan, “ Ticaret Bakanlığı toplam tanıtım harcamalarının yüzde 60’ını karşılayarak, gitgide büyüyen e-ihracat pazarında Türk markalarının bir adım önde olmasını sağlıyor. E-ihracat pazarından daha çok hisse almak için bu teşviklerin giderek artması gerekiyor. Dijitalleşen dünyada toplumsal medya ve Google reklamları amaç kitleye direkt ulaşmada en tesirli usul olarak karşımıza çıkıyor” dedi.

Pandemi ile birlikte hayatımıza giren ve popülerleşmesini devam ettiren e-ihracat pazarı, devlet tarafından desteklenmeye devam ediyor. Şirketler ise ihracatın desteklendiği bu devirde, e-ihracat süreçlerini yönetmeye ve geliştirmeye çalışıyor.

Dijital reklam harcamalarını kapsayan tanıtım teşvikleri ile şirketlerin kısa vakitte büyük yol kat ettiklerini belirten Dijital Pazarlama Okulu Kurucusu Yasin Kaplan, “E-ihracatta büyümenin en kıymetli anahtarı, Facebook, İnstagram ve Google reklamlarıdır. Dijitalleşen dalda amaç kitleye bu mecralarla direkt ulaşmak mümkün. Çağın gerekliliğine uyarak, bu hususta çalışmalar yürüten Ticaret Bakanlığı’nın tanıtım takviyesi büyük değer arz ediyor. – Bu takviyeler sayesinde şirketler 4 yıl boyunca istenilen sayıda ülkede toplumsal medya reklamları, Google reklamları, pop-up reklamları, mecmua, gazete ve TV reklamları dahil olmak üzere tanıtım dayanağından faydalanabilirler. Tanıtım harcamalarının yüzde 60’ını, 250 bin dolara kadar olan kısmını devlet karşılıyor. Takviye kapsamında öncelikli ülkeler mevcut. Bu gaye ülkelerde e-ihracat yapılıyorsa dayanakların oranı artıyor” dedi.

Dijital reklam harcamalarını kapsayan tanıtım teşviklerinde kriterleri sıralayan Kaplan, şöyle konuştu:“ Bu süreçte dayanakları alabilmek için markanın Türkiye’de tescilli olması gerekiyor. Tanıtım yapacağı ülkenin en azından marka tescili başvurusu olmalı. Burada tanıtım yapılacak ülkeyi seçmek değerli. Seçilen ülkede sunduğunuz eser yahut hizmete talep var mı, hacimleri ne kadar, hangi toplumsal medya uygulamaları kullanılıyor üzere soruların araştırılması gerekiyor” dedi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı