Polifarma İlaç, Türkiye’de Ar-Ge’ye en çok yatırım yapan ve en çok proje yürüten şirketler arasına girmeyi başardı

Türkiye’de 36 yıldır toplum sıhhatine ve sıhhat kesimine katkı sağlayan, yüzde 100 yerli sermayeli Polifarma, Türkiye’nin “En Çok Ar-Ge Harcaması Yapan Şirketleri” ortasına girmekle kalmadı; “Ar-Ge Merkezlerinde En Fazla Proje Yürüten Şirketler” ortasında birinci 10’da yerini aldı.

Ekonomi ve iş dünyası portalı Turkishtime tarafından bu yıl 9’uncusu gerçekleştirilen ‘Ar-Ge 250, Türkiye’nin En Çok Ar-Ge Harcaması Yapan Şirketleri Araştırması’nın sonuçları açıklandı. Yüzde 100 Türk sermayeli, 70 ülkeye ihracat yapan Polifarma, Türkiye’nin 2021 Yılı Bilgileri ile geçen yıla nazaran 39 sıra birden yükselerek tüm kesimlerde En Çok Ar-Ge Harcaması Yapan 250 Şirketi* 182’inci sırada yerini aldı.

Tüm kesimlerde de “Ar-Ge Merkezlerinde En Fazla Proje Yürüten Şirketler” ortasına 10’uncu sıradan giren Polifarma, bu araştırmayla Ar-Ge’deki gücünü bir sefer daha ortaya koydu. Bununla birlikte tekrar ‘‘Ar-Ge Merkezinde Çalışan Bayan Sayısı’’ sıralamasına da 44’üncü sıradan girerek birinci 50’de yer aldı.

‘‘Ar-Ge’deki bu başarımız 15 yıllık stratejik planımızın meyvesi”

PolAr-Ge çatısı altında yalnızca Türkiye‘de değil dünyada da birinci olacak eser geliştirme çalışmaları yürüttüklerine dikkat çeken Polifarma İlaç İdare Heyeti Lider Yardımcısı Vildan Kumrulu, şunları söyledi: “Amacımız, Evvel Hayat diyerek her bir hastanın hayat kalitesinin güzelleştirilmesine katkıda bulunan tahliller ve toplumun temel sıhhat gereksinimlerine yönelik yenilikler gerçekleştirmek. Bu çerçevede kendimizi her geçen gün geliştirmeye devam ediyoruz. Sıhhat alanında bu kıymetli rolü üstlenirken, bugün Türkiye “Ar-Ge Merkezlerinde En Fazla Proje Yürüten Şirketler” sıralamasında 10’uncu sırada olmamız tesadüf değil; bu muvaffakiyet 15 yıllık stratejik planımızın meyvesi, eser seçiminden insan kaynağına ilmek ilmek kurguladığımız, emek verdiğimiz Ar-Ge yatırımlarımızın bir sonucu.”

“PolAr-Ge merkezimizde her türlü farmasötik formu geliştirebilecek teknik bilgiye sahibiz”

Polifarma Ar-Ge Yöneticisi Ömer Faruk Fırat ise “PolAr-Ge merkezimizde her türlü farmasötik formu geliştirebilecek teknik bilgiye sahibiz. mRNA teknolojisi temelinde sentez çalışmalarını yürüttüğümüz molekülümüzde sonuca varmak üzereyiz. Ayrıyeten ender hastalıklar kategorisinde olan bir molekülde de sentez çalışmalarımız tamamladık. Bu projemizde hammaddeyi sentezleyip ilaca dönüştürerek ilacı yurt dışına ihraç etmeye çok yaklaştık. Bu projeyle Türkiye’de her yıl binlerce hastanın, yurt dışından gelmesini beklemeden ilaca erişmesine katkı sağladığımız için mutluyuz’’ diyerek tüm Ar-Ge çalışmalarının odağında sıhhate katkı sağlamak olduğundan kelam etti.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı