Pakistan’da ekonomiye yardım çağrısı: Günde 1-2 bardak çay için

Getty Images

Pakistan’da yüksek ithalat faturalarını düşürmek için halka çay tüketimini azaltmaları davetinde bulunuldu.

Federal Planlama ve Kalkınma Bakanı ve eski İçişleri Bakanı Ahsan İkbal, “Halkımıza günlük çay tüketimini bir, iki bardağa düşürmeleri daveti yapıyorum zira çayı borçla alıyoruz” dedi.

Pakistan dünyanın en büyük çay müşterisi. Geçen yılki çay ithalatının faturası 600 milyon dolardan fazla.

İkbal ayrıyeten elektrik tasarrufu için dükkanların akşam 8:30’da kapanabileceği teklifinde de bulundu.

“KASADA 2 AYLIK DÖVİZ KALDI”

Pakistan’ın döviz rezervi süratle azalıyor. Ülkenin Şubat ayında yaklaşık 16 milyar dolar olan döviz rezervinin Haziran’da 10 milyar doların altına düştüğü varsayım ediliyor.

Bunun da Pakistan’ın en fazla iki aylık ithalatını karşılamaya yeteceği belirtiliyor.

Ancak bakanın toplumsal medyada viral olan bu davetine kuşkuyla yaklaşanların ve ülkenin önemli finansal sıkıntılarının “çaydan keserek” çözülemeyeceğini düşünenlerin sayısı çok.

Geçen aylarda da ülkenin en büyük kenti olan Karaçi’de yetkililer gereksinim olmayan bir dizi lüks tüketim materyalinin ithalatını kısıtlamıştı.

Pakistan’da Nisan ayında yapılan seçimlerde İmran Khan’ı yenerek başbakan seçilen Şahbaz Şerif’in karşısındaki en büyük sorun ekonomik kriz.

Şerif seçilir seçilmez yaptığı konuşmada krizden İmran Khan hükümetini sorumlu tutmuş ve ekonomiyi rayına oturtmanın çok büyük bir çaba gerektirdiğini söylemişti.

Geçen hafta Pakistan kabinesi, Milletlerarası Para Fonu’nu, dondurduğu 6 milyar dolarlık kurtarma paketini tekrar hayata geçirmeye ikna edebilmek emeliyle, 47 milyar dolarlık bir bütçe açıklamıştı.

IMF ile kurtarma paketi üzerine 2019’da anlaşılmış fakat daha sonra Pakistan’ın finansal durumu nedeniyle paket askıya alınmıştı.