“Next Game Startup” oyun geliştiricilerine yol göstermeye devam ediyor

Next Game Startup Oyun Girişimciliği Yarışı kayıtları 27 Haziran’da kapanıyor

Oyun bölümüne adım atmak isteyen genç girişimcilerin dala katılmalarını ve başarılı teşebbüsler kurmalarını sağlamak için Next Game Startup bu yıl da tüm süratiyle devam ediyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İZFAŞ dayanaklarıyla bu yıl üçüncüsü düzenlenen müsabakaya, Türkiye’de büyüyen oyun pazarındaki gruplara büyük fırsatlar sunmak üzere yine kayıtlar sürüyor. Geliştiriciler nextgamestartup.com adresi üzerinden 27 Haziran 2022 tarihine kadar oyun demolarını gönderip formu doldurarak kayıt yapabilir. Birinci iki yılda Digi Game Startup Studio’nun dayanağıyla bir arada 10’dan fazla stüdyo şirketleşerek toplamda 9 Milyon TL değerleme ile yatırım aldı.

Bu yıl da Eylül ayında 91. İzmir Enternasyonal Fuarı kapsamında Kültürpark’ta gerçekleştirilmesi planlanan finallere, İzmir Büyükşehir Belediyesi mesken sahipliği yapacak. 9-11 Eylül 2022 tarihleri ortasında yapılacak olan şenlikte, geliştiriciler yalnızca oyun severlerle değil tıpkı vakitte pahalı heyet üyeleri, mentorlar ve başka oyun geliştiricileri ile bir ortaya gelerek projelerini tüm Türkiye’ye tanıtma bahtı bulacak. 11 Eylül’de gerçekleşecek olan finalin yanı sıra bağımsız oyun geliştiricilere ayrılan oyun stantları ile de oyunlarının reklamını birinci adımlarından itibaren yapabilecek.

Türkiye’de oyun dalına giriş yapmak isteyen geliştiricilerin tek muhtaçlığı olan geliştirdikleri projenin oynanabilir bir demoya sahip olması. Kayıtlar kapandıktan sonraki 3 aylık süreçte Digi Game Startup Studio’nun sağladığı mentor dayanaklarıyla iştirakçiler, yalnızca oyun geliştirme alanında değil; iş modeli oluşturma, inovasyon ve girişimciliği oyun dalıyla birleştirme, şirketleşme ve yatırım alma sürecine adım atma üzere birçok bahiste eğitim alarak kendilerini geliştirme fırsatı bulacak. Oyun geliştiricileri bilgisayar, taşınabilir ve konsol platformlarına geliştirdikleri projeler ile yarışa katılabilecek ve müsabaka müddetince seminer ve atölyeler üzere aktifliklerin yanı sıra daima alabilecekleri mentor dayanakları ile projelerini bir üst düzeye taşıma fırsatı bulacak.

Geçtiğimiz Yıllarda Next Game Startup

Genç ve yetenekli oyun geliştiricilerini desteklemek hedefiyle düzenlenen Next Game Startup geçtiğimiz 2 yıl boyunca ağır ilgi gördü. Hem taşınabilir hem de PC platformuna oyun geliştiren takımları yatırımcılarla buluşturan müsabakada finale kalan gruplardan 9’u, bilgisayar oyunları ile Steam şenliklerine katılarak oyunlarının resmi yayınlarını başlattı. Finale kalan tek taşınabilir oyun ise müsabakayı kazanmasının akabinde başarılı NFT projeleriyle bölümde yer alıyor. 2020’de dereceye giren stüdyolar ise müsabakadan sonra aldıkları 1,25 Milyon TL yatırım mükafatı ile oyunlarını taşınabilir ve PC platformunda yayınlamak üzere gruplarını genişleterek Digi Game Startup Studio ile bir arada yollarına devam ediyor. Ayrıyeten yarışın sona ermesinin akabinde başarılı olan stüdyolar toplam 9 Milyon TL bedelinde değerleme ile yatırım alarak büyük bir muvaffakiyete imza attı.

Next Game Startup 2022 Takvimi

Yarışmada iştirakçilerin müracaatları, alanında uzman isimlerden oluşan teknik heyetin yapacağı değerlendirmelerinin akabinde evvel ön elemeyi, akabinde çeyrek ve yarı final etaplarını geçecek. Yarışta müracaatlar ise 27 Haziran 2022’ye kadar devam edecek. Çevrimiçi olarak başlayan yarış müddetince Discord sunucusu üzerinden yapılacak eğitim seminerleri ve danışmanlık seanslarına katılan gruplar, dalın önde gelen profesyonellerinden mentorluk dayanağı alarak süreç boyunca pek çok alanda kendilerini geliştirme fırsatı da bulacak. Müsabakanın heyet üyeleri, ödül havuzu, eğitim programları, workshop konukları üzere ayrıntılar da çok yakında duyurulacak. Ayrıntılı bilgi için nextgamestartup.com’u ziyaret edebilirsiniz.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı