NASA, küçük uydusu CAPSTONE ile bağlantının kaybedildiğini duyurdu

NASA, Dünya’nın yörüngesinden ayrılan küçük bir uydu olan CAPSTONE ile kontağını 4 Temmuz’da kaybettiğini duyurdu. CAPSTONE, yalnızca 25 kg tartısında bir küp uydu ve NASA’nın 50 yıldan uzun bir müddettir birinci sefer insanları Ay yüzeyine geri getirme planının bir modülü olarak Ay’a gidiyor.

Küçük uydu, bir roketin üzerinde Dünya’nın yörüngesinden çıktıktan kısa bir mühlet sonra 4 Temmuz’da mühendislerle irtibatı kesti. Bir NASA sözcüsü Space.com’a, grubun CAPSTONE için sağlam yörünge bilgilerine sahip olduğunu ve işleyicilerin uydu ile tekrar temas kurmaya çalıştıklarını söyledi.

Sözcü siteye verdiği demeçte, “Gerekirse, vazifenin ayrılma sonrası yörünge düzeltme hareketini birkaç gün geciktirmeye yetecek kadar yakıtı var” dedi.

CAPSTONE, bir Roket Lab roketinde altı gün geçirdi ve nihayet dün Ay’a giden rotasına konuşlandırıldı. Plan, CAPSTONE’un 13 Kasım’da Ay’ın etrafında doğrusal bir hale yörüngesine girmesi ve NASA’nın Artemis 1 vazifesi için bir test aracı olarak çalışmasıydı. Artemis vazifesi ile NASA, Ay’ın yörüngesine, Ay’dan gelen ziyaretçiler için kalıcı bir yüzer üs olarak hizmet veren, hayat alanları ve bir laboratuvar ile tamamlanan Lunar Gateway isimli bir uzay istasyonu kurmayı planlıyor.

NASA, Artemis 1 görevini 23 Ağustos ile 6 Eylül ortasında, Ay’ın yörüngesinde dolaşacak ve seyahatin insan bedenini nasıl etkileyebileceği hakkında data sağlayacak insansız bir Orion modülünün konuşlandırılmasıyla başlatmayı planlıyor. Bundan sonra, Ay uydusu için dört astronot havalanacak. Son olarak, 2025’ten bir mühlet sonra NASA, insanları tekrar Ay’a göndermeyi planlıyor.