Mustafakemalpaşa’da 280 Bin Ton Salçalık Domatesin Ekimi Başladı

Mustafakemalpaşa Belediye Lideri Mehmet Kanar, salçalık domatesin Türkiye’de merkezi pozisyonunda bulunan ilçede 40 bin dekar alanda 280 bin ton domatesin ekimine başlandığını belirterek, “İnşallah, üreticilerimiz son yılların en verimli hasat periyodunu yaşayacaklar.” Dedi.

Mustafakemalpaşa’nın tarımda dünya markası olması için kıymetli ve özel projelere imza atan Mustafakemalpaşa Belediye Lideri Mehmet Kanar, kırmızı biberi ile birlikte ilçenin en değerli tarım eseri olan salçalık domatesin ekimine başlayan üreticilere verimli bir hast devri diledi.

Tarım ve hayvancılıkta öncü projelere imza atan, Mustafakemalpaşa Belediye Lideri Mehmet Kanar periyodunda kurulan Ziraî Hizmetler Müdürlüğü, ilçede ki tarımcılığa yeni bir sayfa açarak üreticilere hem yeni gelir kaynağı hem de eser çeşitliliğinin arttırılmasına yönelik çalışmalar yapmaya devam ediyor. Mustafakemalpaşa’nın verimli topraklarında domates ’ten kapya bibere, kara mürverden, lavantaya ve daha sayılamayan bir çok aromatik bitkiye konut sahipliği yaparken, fide mevsiminin başlamasıyla domates fideleri tek tek toprakla buluştu.

40 BİN DEKAR ALANDA 280 BİN TON DOMATES

Sezonu açılan domateslerin birinci can suları verilirken ortalama 7 ila 10 hafta sonra hasat gerçekleşecek. 40 bin dekar alanda 280 bin ton salçalık domates ekimiyle Mustafakemalpaşa 2. Sırada yer alırken Bursa salçalık domates üretiminde Türkiye’nin yüzde 25 tek başına sağlıyor.

Mustafakemalpaşa Belediye Lideri Mehmet Kanar ‘’ Tabiatın, doğallığın tarımın kentinde topraklar bu senede verimli, ilçemiz üreticileri bu senede hasatlarını ekti, güzel ve bereketli olmasını diliyorum. Mustafakemalpaşa Belediyesi olarak tarım ve hayvancılıkta yalnızca ülkemizin değil dünyanın kıymetli markası olma yolunda emin adımlarla ilerliyoruz. Ziraî istihdam imkanlarını arttırma çalışmalarına devam ederek hem tarımla ekonomiyi birebir anda geliştirmeyi hedefliyoruz. “ formunda konuştu.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı