Metro Şirketler Grubu’nun sahibi Galip Öztürk gözaltına alındı

Gürcistan’ın Batum kentinde Metro Şirketler Grubu’nun sahibi Galip Öztürk’ün Gürcistan Maliye Bakanlığı tarafından yürütülen soruşturma dahilinde vergi kaçakçılığı, evrakta sahtecilik ve yasadışı gelirin yasallaştırılması kuşkusu ile gözaltına alındığı bildirildi.

Metro Şirketler Grubu’nun sahibi Galip Öztürk, Gürcistan’ın Batum kentinde gözaltına alındı. Gürcistan Maliye Bakanlığı’nın Soruşturma Servisinin resmi sitesinden yapılan yazılı açıklamada, mahkeme kararına dayanarak Öztürk’ün gözaltına alındığı belirtilerek, “Vergi kaçakçılığı, evrakta sahtecilik ve yasadışı gelirin yasallaştırılmasıyla ilgili olası gerçeklerin araştırılması sırasında öbür maddi kanıtlarla birlikte çok ölçüde para ile uyuşturucu ve psikotrop hususlar bulunmuş ve mahkeme kararıyla buna el konmuştur” denildi.

Açıklamada, “Bu bağlamda Galip Öztürk Gürcistan Ceza Kanunu’nun 6 yıla kadar mahpus cezası öngören 260 ve 261. unsurlarının birinci kısmı uyarınca gözaltına alındı” sözleri kullanılarak, soruşturmanın sonuçları periyodik olarak kamuoyuna açıklanacağı kaydedildi. Gürcistan basınında yer alan haberlerde, Öztürk’ün sahibi olduğu ve Batum’da bulunan “Metro City” şirketine mali polis ve özel kuvvetler tarafından operasyon düzenledi bildirilmişti.

MÜEBBET MAHPUS CEZASI VERİLMİŞTİ

28 Eylül 1996’da Kuvvet Köseoğlu’nun Samsun’da kan davası nedeniyle öldürülmesi ile ilgili davada Öztürk’ün de ortalarında bulunduğu 7 kişinin yargılandığı davada, cinayeti işleyen Kudret Okumuş, yurtdışına kaçmaya çalıştığı sırada 28 Ağustos 2011’de Çorum’da yakalanmıştı.

Davaya bakan İstanbul 19. Ağır Ceza Mahkemesi, 8 Ekim 2012’de sanıklar Y. Y., A O., Y. Ö., S. Ş. ve C. K. hakkında, kanıt yetersizliğinden beraat, Öztürk ile cinayetin tetikçisi Okumuş’a müebbet mahpus cezası vermişti. Kararda, Öztürk cinayetin azmettiricisi olarak yer almıştı.