Metin Lokumcu mezarı başında anıldı

Artvin’de, CHP Hopa ve Artvin vilayet başkanlıkları; vefatının 11. yıl dönümünde öğretmen Metin Lokumcu için anma programı düzenledi. Lokumcu anmasına, Hopa Belediye Lideri Taner Ekmekçi, CHP Hopa İlçe Lideri Şükrü Aydemir, Kemalpaşa Belediye Lideri Ergül Çicek, CHP Kemalpaşa İlçe Bakanı Taner Çakır ve CHP’liler katıldı.

Lokumcu’nun mezarı başında yapılan anmanın akabinde Hopa Parkı’nda bir ortaya gelen Hopalılar; “Dereler özgürdür, özgür akacak” sloganları eşliğinde Hopa Meydanı’na gerçek yürüdü.

Hopa Parkı’nda konuşan Metin Lokumcu’nun avukatlarından Eray İnanç, şunları söyledi:

“Daha sonraki birinci duruşmamızda biz sanıkların hepsini hazır bulunmasını tıpkı biçimde talep etmiştik. Mahkeme maalesef bu talebimizi yeniden kabul etmemişti fakat SEGBİS’te yapılan savunmada sorgu esnasında bu işin sağlıklı yürümediğini mahkemede ikna oldu ve sanıklar bir sonraki duruşmada mahkemeye getirilmiş oldu. Sonuçta huzura getirildikten sonra tabi olayın üzerinden çok vakit geçmesi açıkçası kendi savunma durumlarını hazırlayabilmeleri açısından kendi ortalarında bağlantı olduğunu anlaşılmaktaydı.

Ortada meslektaşımın koymuş olduğu hallerle sanıklar ufak tefe birbirlerine topu kaymakama ve birbirlerine atmaya ve olayın durumu açıkçası ortaya çıkmış oldu. Şu an belgemiz hala daha sanık dinlenmeye Metin Lokumcu’nun bir rahatsızlığının olup olmadığının konusunda inceleme evresinde devam ediyor. Bu evraka hepiniz takviye veriyorsunuz, biz her ne kadar avukatlar olarak savunuyorsak da tüzel olarak çaba versek de yürütmeye çalışıyorsak da sizlerin de dayanağı bu noktada değerli. Bir sonraki duruşmamız 1 temmuzda saat 09.30’da. Hepinizi Trabzon’da bulunmaya davet ediyoruz.”

“POLİSİN GAZI, COPU VE SUYUYLA KARŞI KARŞIYA KALDIK”

Eski CHP Artvin Milletvekili Yüksel Çorbacıoğlu ise şunları söyledi:

“Bu taciz uçuşu devam ederken hiçbir ikaz olmadan polisin gazı, copu, suyuyla karşı karşıya kaldık. Bütün bu alanlarda duran beşerler otelde işyerinde olan ve hatta geride okuldaki öğrenciler bile okullarını terk etmek zorunda kaldılar. Evet Metin Lokumcu’nun katilini bulmaya çalışıyoruz ancak ondan da kıymetli olan bir şey var, Metin Lokumcu neden öldü? Trabzon’da yapılan yargılamada bunun nedenini Devrin Artvin Vilayet Emniyet Müdürü açıkladı. Söylüyorum devletin işleyişini bir bilen bir insan olarak söylüyorum. Böylesine boyutlu toplantılarda, mitingler, olaylar öncesi kamu vazifelileri, güvenlik üniteleri güvenlik toplantısı yapar. Burada açıklıyorum mahkemede söylendiği için Hopa’da yapılacak olan AKP mitinginin öncesindeki güvenlik toplantısında ne karar alındı biliyor musunuz arkadaşlar? Hopa’da miting yapmak güvenlik açısından sakıncalıdır. Devletin resmi kayıtlarında bu yazıyor ancak buna karşın bu miting yapıldı neden? Birileri Hopa’yı teslim almak, Hopa’yı sindirmek ve tahminen de geçmişte oluşan acısının hesabını sormak ne demek istediğimi biliyorsunuz.”