Meta’dan bir Türk’e dava: Ekrem Ateş isimli Türk, Instagram kullanıcılarını klonlamakla suçlanıyor

Meta, iki data toplama servisine karşı yasal süreç başlatıyor. Dün şirket, Octopus isimli bir şirkete ve Ekrem Ateş isimli bir Türk’e federal davalar açtı. Meta’nın tezine nazaran bu iki servis, bireylere ve şirketlere kiralık data kazıma hizmetleri sunuyor.

Octopus ayrıyeten insanların kendi data toplama kampanyalarını yürütmek için kullanabilecekleri yazılımlar da satıyor. Meta’ya nazaran, bu program evvel kullanıcının Facebook ve Instagram hesaplarını tehlikeye atıyor, akabinde o kişinin erişebildiği tüm bilgileri sıyırmaya devam etmeden evvel Octopus’a kimlik doğrulama bilgilerini veriyor. Yazılım daha sonra muhakkak bir Octopus müşterisine bağlı her Facebook ve Instagram arkadaşı hakkında telefon numaralarını, doğum tarihlerini ve başka ferdî bilgileri alabiliyor.

Meta, “Octopus üzere şirketler, kimi maksat aldıklarına ve hangi emelle data topladıklarına bakılmaksızın, rastgele bir müşteriye otomasyon hizmetleri sunan, gelişmekte olan bir bilgi toplama sanayisinin parçası” diyor. “Bu sanayi, bilgi toplamayı tüm bireyler ve şirketler için kullanılabilir hale getiriyor” diyor.

Meta’yı kızdıran Türk: Ekrem Ateş

Meta’nın öteki davasının muhatabı Ekrem Ateş’in ise 350.000’den fazla Instagram kullanıcısı hakkında bilgi toplamak için otomatik Instagram hesaplarını kullandığını ve daha sonra bu dataları, bu şahısların datalarını, müsaadeleri olmadan, bir dizi klon sitesinde yayınladığını argüman ediliyor. Meta, 2021’in başından bu yana Ateş’e karşı birçok yaptırım hareketi gerçekleştirdiğini söyledi fakat aksiyonların devam ettiğini açıkladı.