Meta, çalışanlarını kürtaj tartışmaları konusuında uyardı

Meta’nın, “düşmanca bir çalışma ortamının oluşmasına neden olabileceği” tasası ile çalışanlarının kürtaj hakkında tartışmalara girmesini yasakladığı tez edildi. Toplumsal medya devi işyerinde kullanılan bağlantı kanallarında bu mevzuyu hem yasakladı, hem de şimdiye kadar yapılan ilgili mesajlaşmaları sildi.

Bir çalışan, durumla ilgili hayal kırıklıklarını LinkedIn’de lisana getirdi. Yazılım mühendisi Ambroos Vaesdahili Workplace platformumuzda, moderatörler kürtajdan bahseden gönderileri yahut yorumları süratle kaldırdı ve kaldırıyor” dedi ve devam etti: “Gruplarda sonlu tartışmalar oluyor, lakin bu kümeler açık değil ve mevcudu 20 ile hudutlu.

Kürtaj konusu, bir müddettir ABD kamuoyunu ağır bir biçimde meşgul ediyor. Tartışmalar, iki farklı kutupta ilerlerken, Meta da bu kutuplaşmayı şirket içine taşımak istemiyor üzere görünüyor.

Aslında bu, Meta’nın çalışanlarının işyerinde tartışmalı bir mevzuyu tartışmasını engellemek için birinci atılımı değil. Şirket, 2020’de George Floyd’un öldürülmesinin akabinde Saygılı Bağlantı Politikası‘nı güncelledi. O vakitten beri artık şirket çalışanları, işyeri kanallarında siyasi ve toplumsal mevzuları tartışamıyor.