Küresel piyasa değeri en yüksek şirketler açıklandı: Apple en tepede, Samsung geriye düştü…

Londra merkezli muhasebe firması PWC’nin kısa bir mühlet evvel yayınladığı bir rapora nazaran, Samsung Electronics, Mart 2022’nin sonunda 342 milyar dolarlık global piyasa bedelini aşarak dünyanın 22. en büyük piyasa kıymetine sahip şirket oldu. Lakin bu data, şirketin birkaç basamak kaybetmesine pürüz olamadı.

Veriler, Samsung Electronics’in geçen yıla nazaran birkaç sıra düştüğünü ve Mart 2021’den Mart 2022’ye kadar %21 piyasa kıymeti kaybettiğini gösteriyor. Buna karşın, Koreli teknoloji devi pahası en çok yükselen 20 şirket ortasında yer alıyor.

Ancak, piyasa pahasına nazaran Samsung Electronics, 2021 yılında 15. sıradayken bu yıl 22. sırada yer aldı ve birinci 20’ye giremedi.

Küresel sermayenin bir numarası tekrar Apple

Apple, 2,85 trilyon dolarlık varsayımı piyasa kıymetiyle global pazara sermaye açısından liderlik etti. Yarı iletken segmentinde Samsung’un en büyük rakibi olan TSMC, 541 milyar dolarlık kestirimi bedeliyle piyasa kıymeti açısından en büyük 10. şirketti. Microsoft ikinci sıradayken, Alphabet dördüncü sıraya yerleşti.

Ülke olarak bakıldığında, Amerika Birleşik Devletleri Mart 2022’de büyük bir farkla en yüksek piyasa pahasına sahipti. ABD’yi yıllık bazda %22 piyasa kıymeti kaybeden Çin izledi.

Piyasa kıymeti en yüksek olan birinci 20 şirketi çabucak aşağıda görebilirsiniz…