Küresel 5G aboneliklerinin 2022’nin sonunda 1 milyarı aşacak olması Telekomünikasyon şirketlerine yeni fırsatlar getiriyor

“Yeni Ericsson raporuna nazaran, 5G taşınabilir abonelik sayısı 2022’nin sonunda dünya çapında 1 milyara ulaşacak. Bağımsız 5G ağ servis sağlayıcılarının sayısının bu yıl ikiye katlanması bekleniyor. Bu 5G genişlemesi, sadece abonelere değil, telekomünikasyon şirketlerine de özel siber müdafaa tedbirlerine duyulan gereksinimle birlikte daha fazla fırsat getiriyor.

KasperskyOS İş Ünitesi Lideri Andrey Suvorov şunları söylüyor: “5G, bulut hizmetlerinin kullanımındaki artış ve çeşitli IoT (Nesnelerin İnterneti) altyapılarının benimsenmesiyle birlikte süratle artan üretim ve bilgi alışverişini beraberinde getiriyor ve daha fazla aygıt daha fazla bilgi üretiyor. Bu, imalat, nakliye, perakende ve sıhhat üzere birçok dalın yanı sıra daha evvel çok dijitalleştirilmemiş öbür sanayileri etkiliyor. Örneğin, çiftçiler nem ve toprak sıcaklığını ölçmek için aygıtlar kullanabilir ve hatta potansiyel olarak tam çiftlik otomasyonunu dahi sağlayabilir.

5G sayesinde kullanım alanı genişleyen IoT, ilgili güvenlik tedbirlerini beraberinde getiriyor: IoT güvenlik ağ irtibatları, altyapı güvenlik değerlendirmeleri üzere siber tehditlere ve yeni siber güvenlik hizmetlerine karşı ayrıcalıklı kıymetler gerektiriyor. Telekomünikasyon şirketleri ve hizmet sağlayıcıları için bu, müşterilerin 5G özellikli IoT trafiğini taramak için ilgili güvenlik tahlillerini kullanma yolları üzere katma kıymetli hizmetleri satma ismine daha fazla imkanları olacağı manasına geliyor ve müşterileri bu tahlilleri kendilerinin uygulaması zorunluluğundan kurtarıyor. Ele alınması gereken bir diğer yeni güvenlik istikameti, uzaktan bilgisayara bağlanma hizmetleri oluyor. (Tüm CPU ve RAM’e muhtaçlık duyan misyonların buluta bağlanarak karşılanması) Bu, uzaktan bağlanılan API’lerin güvenliğinin ve DDoS muhafazasının ek katma kıymetli hizmetler haline gelebileceği manasına geliyor.

5G, endüstriyel işletmelerde taşınabilir iş gücünü de güçlendiriyor. OT (Operasyonel Teknolojiler) etrafı içindeki özel uygulamalar aracılığıyla ekipman ve sistem idaresi için taşınabilir aygıtların kullanılmasını sağlıyor. Bu aygıtların ayrıyeten yüksek OT güvenlik ihtiyaçlarını karşılamak için özel müdafaaya gereksinimi oluyor.

KOBİ’ler ve tüketiciler, daha kolay erişilebilir, ucuz, kullanımı kolay ve inançlı ise 5G’yi daha süratli benimseyeceklerdir. Birinci iki konu açıkça telekomünikasyon şirketlerinin sorumluluğunda oluyor. İkinci ikili ise, daha az bariz olmakla birlikte, telekomünikasyon şirketleri, kiralık donanım (Mesela 5G Erişim Noktaları/Yönlendiriciler ve IoT uç noktaları, güvenlik ağ temasları ile bir ortada gelebilir) ve hizmetler ile birlikte 5G ilişkisi sağlayıp birincisiyle birlikte ilerleyebilirler.

5G’ye geçiş süreci hem kullanıcılar hem de KOBİ’ler tarafından benimsenmesi için mümkün olduğunca zahmetsiz hale getirilmelidir. Ve burada telekomünikasyon şirketleri ve hizmet sağlayıcılar, paket güvenlik tahlilleri yahut bir SD-WAN teklifiyle birlikte güvenlik hizmetleri ile tamamlanmış “kutuda akıllı mesken (smart-home-in-a-box)” üzere yeni iş fırsatlarını değerlendirilebilirler.”

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı