Karşıyaka’da 24 Haziran Coşkusu Başladı

Ulu Lider Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Karşıyaka’ya geldiği ve Karşıyaka Spor Kulübü formasına ay-yıldız armağan ettiği 24 Haziran 1926 tarihinin yıl dönümü kutlamaları büyük bir coşkuyla başladı.

Karşıyaka Belediyesi, Karşıyaka Spor Kulübü, 1912 Karşıyaka Derneği ve Karşıyaka Taraftar Derneği iş birliğinde düzenlenen aktiflik programı kapsamında birinci olarak Zübeyde Hanım Anıt Mezarı ziyaret edildi.

Törende konuşma yapan Karşıyaka Taraftarlar Derneği Lideri Okan Kırmacı, “Ulu lider Mustafa Kemal Atatürk’ün ziyaretiyle bizlere armağan ettiği ay-yıldızın onuru ve erdemiyle yaşıyoruz. Türkiye’de birçok kulübün sportif muvaffakiyetler ya da öbür nedenlerden ötürü göğsünde ay-yıldız vardır lakin ay-yıldızı ulu lider Mustafa Kemal Atatürk’ün şahsen kendisinden alan tek kulüp Karşıyaka Spor Kulübü’dür. Karşıyaka Spor Kulübü yalnızca bir spor kulübü değildir; Karşıyaka bir hayat halidir, aşktır, sevdadır. Karşıyaka haktır, hukuktur, özgürlüktür, demokrasidir; Karşıyaka, Mustafa Kemal Atatürk’tür” dedi.

“KAF SİN KAF GENÇLERİYİZ”

1912 Karşıyaka Derneği Lider Yardımcısı Semih Türetken ise merasimde yaptığı konuşmada Karşıyaka Spor Kulübü’nün gençliğe verdiği değeri vurgulayarak, “Bugün tüm Karşıyaka’nın çok gurur duyması gereken bir gün; gururluyuz, onurluyuz zira Ata’mızdan aldığımız ay-yıldızın kutlama günü. Semtimizde yaşayan tüm insanlara bunu hissettirebilmek, anlatabilmek çok değerli. Bu açıdan da Sayın Cemil Tugay Başkan’ıma çok teşekkür ediyorum. Evvelden beri divan heyetimiz önderliğinde bu değerli gün kutlanırdı, anılırdı lakin dar çerçevede kalırdı. Ama belediye önderliğinde üç yıldır daha fazla beşere dokunarak kutluyoruz, bu nedenle kendisine tekrar teşekkür ediyorum. Karşıyaka Spor Kulübü Ata’sından aldığı emaneti bugüne kadar taşımış, birçok alanda ay-yıldızlı formayı giyen atlet da yetiştirmiştir ve bu manada birinci görevi gençlere, çocuklara spor yaptırmaktır. Bu bağlamda bugün açacağımız atletizm pistine Semra Aksu üzere bir yıldızımızın isminin verilmesi bizim için çok kıymetlidir. İdaremize ve topluluğumuza da ilerleyen günlerde atletizm branşını tekrar canlandırmak düşüyor, bu bahiste her türlü çabayı göstereceğiz. Çok yaşa ulu Kaf Sin Kaf çok yaşa, taç ettik biz gençlikte seni başa; gençliği yaşatmaktır gayemiz, Kaf Sin Kaf gençleriyiz” diye konuştu.

“NE KEYİFLİ KARŞIYAKALIYIM DİYENE”

Karşıyaka Spor Kulübü Lider Vekili Turhan Gürsel Urhan ise konuşmasında, “Karşıyaka’mızı seçilmişler kenti olarak görüyorum. Büyük Ata’mız anneciğini defnetmek üzere burayı seçmiştir. Vakit zaman Ankara’nın o kasvetli havasından kaçıp dinlenmek üzere burayı seçmiş ve o denli bir noktaya gelmiş ki 100. yıl sonrasını planlarken aradığı insan materyalini yeniden burada bulmuştur. Karşıyaka Spor Kulübü’nün de neden tekrar bir seçilmiş olarak tariflenebileceğini hatırlatmak isterim. Karşıyaka Spor Kulübü Derneği’nin logosunda yer alan ay-yıldız bize, Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından lütfedilmiştir. Bu kutsal bir emanettir, bu emanete sahip çıkmak zorundayız. Karşıyaka’mız demek Karşıyaka Spor Kulübü demektir. Sözlerimi şu formda bitirmek istiyorum: Ne memnun Karşıyakalıyım diyene” sözlerini kullandı.

TUGAY: “BAYRAMIMIZI AZALMAYAN BİR COŞKUYLA YAŞIYORUZ”

Törendeki konuşmasına Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Karşıyakalılar’a hitaben söylediği kelamlar ile başlayan Karşıyaka Belediye Lideri Dr. Cemil Tugay, 24 Haziran’ın onurlu bir gün olduğunu belirtti. Bu yıl İzmir’in kurtuluşunun ve Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılı nedeniyle farklı bir 24 Haziran coşkusu yaşadığını vurgulayan Lider Tugay konuşmasında şunları kaydetti: “Atatürk’ün Karşıyakalılar’a olan sevgisini tahminen lakin Karşıyakalılar anlayabilir. Bu kentte doğmuş, yaşamış, buranın havasını solumuş her insan hayatı boyunca her anını Cumhuriyet’e, Türk Bayrağı’na, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e bağlılıkla geçirir. Atatürk’ün Karşıyaka’ya duyduğu sevgi ve hürmetin en sembolik olduğu yerdeyiz, annesinin emanet edildiği anıt mezarının olduğu yerdeyiz. Biz Karşıyakalılar tasada, kıvançta, bayramda, şenlikte ve her onur gününde Zübeyde Anne’mize koşarız. Zira o bize Atatürk’ümüzün emaneti; minnetimizin ve saygımızın, kıymeti asla tükenmeyecek simgesidir. Biz de bugün Zübeyde Anne’mizin huzurunda, 24 Haziran’ın 96. yılında Atatürk’ümüze minnetimizi, hürmetimizi ve sonsuz teşekkürümüzü sunuyoruz. Bu yıl 24 Haziran’ı değişik hislerle kutluyoruz. İzmir’in kurtuluş günü olan 9 Eylül’ün 100. yılını yaşarken Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılını kutlamaya hazırlanıyoruz. Biz bugün Karşıyaka olarak ay-yıldızın onuruyla, Kaf Sin Kaf’ın gururuyla diyerek 96 yıllık bayramımızı hiç azalmayan bir coşkuyla yaşıyoruz. Karşıyaka, bu gurur senindir; Karşıyakalılar, bu onur bizimdir. Büyük Kaf Sin Kaf, formandaki ay-yıldız senin övünç madalyandır; hepimize çok yakışıyor, hepimize kutlu olsun.”

“SEN ÇOK YAŞA KAF SİN KAF”

Atatürk’ün emanetlerini gelecek nesillere taşımak için yılmadan çalışacaklarını lisana getiren Tugay konuşmasına şöyle devam etti: “Bu 24 Haziran’da bir kere daha ve birlikte kelam verelim; yorulmayacağız, yılmayacağız, korkmayacağız, çok çalışacağız. Bu süper emanetleri, büyük cetlerimize yakışır bir halde gelecek nesillerimize tertemiz ve gurur duyulacak bir biçimde taşıyacağız. İzmir’in dağlarında açan çiçeklere Karşıyaka rüzgarımızı ekleyecek, gıpta edilen bir kentin insanları olarak ülkemize ve yeryüzüne esin, güç ve cüret vermekten asla geri durmayacağız. Gelecek hoş günleri daima birlikte yaratacağız; bu da bizim tarihe, coğrafyaya ve Mustafa Kemal Atatürk’ümüze kelamımız olsun. Sen çok yaşa Karşıyaka, sen çok yaşa Kaf Sin Kaf, sen çok yaşa Türkiye Cumhuriyeti.”

Törene; Cumhuriyet Halk Partisi Bayan Kolları MYK Üyesi Nurşen Balcı, Cumhuriyet Halk Partisi Karşıyaka İlçe Lideri M. Serdar Koç ve idare şurası üyeleri, Yeterli Parti Karşıyaka İlçe Lideri Müjde Harput Apak ve idare konseyi üyeleri, Karşıyaka Müftüsü İsa Gürler, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, meclis üyeleri ve muhtarlar katıldı.

Törenin akabinde Latife Hanım Köşkü’ndeki “Karşıyaka ve Atatürk” isimli fotoğraf standı ziyaret edildi. Ziyarete Cumhuriyet Halk Partisi Muğla Milletvekili Suat Özcan da katıldı.

COŞKU DEVAM EDECEK

24 Haziran coşkusu gün boyunca devam edecek. Kutlama programları kapsamında; saat 17.30’da “Rüzgarın Kızı” lakaplı Karşıyakalı atletizmci Semra Aksu’nun ismini taşıyan atletizm pistinin açılışı gerçekleştirilecek. 19.00’da ise Bostanlı Demokrasi Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk bırakılacak. Akabinde kano, yelken ve bisiklet korteji start alacak. Akşam gerçekleştirilecek olan konserlerle 24 Haziran coşkusu doruğa taşınacak. Karşıyaka Spor Kulübü’ne yaptığı müzikler ile tanınan Sirmc saat 20.30’da Bostanlı Yasemin Kafe önündeki konser alanında sahne alacak. Akabinde sevilen müzik kümesi Yeni Türkü, birbirinden hoş müzikleri ile Karşıyakalılarla buluşacak.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı