İzmit Kuruçeşme Fatih Mahallesinde İki Caddeye Sağlıklı Altyapı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İSU Genel Müdürlüğü, İzmit Kuruçeşme Fatih Mahallesi’nin en işlek yerlerinden olan Muammer Aksoy ile Barış Caddesinin bir kısmının mevcut altyapı çizgilerini yenilemek ve yüzey sularını toplamak için altyapı çalışmalarına başladı. Çalışmalar kapsamında toplam 4,21 km uzunluğunda yeni altyapı sınırı yapılacak.

YATIRIM PROGRAMI SÜRÜYOR
2022 yılı yatırım programı kapsamında Kocaeli genelinde global ısınma ve iklim değişikliğine karşı su kayıp ve kaçakların azaltılması, ani yağışlar ile oluşan yüzey sularının toplanıp uzaklaştırılması ile tertipli akışının sağlanması için yatırımlar gerçekleştiriliyor. Altyapı yenileme çalışmalarını sürdüren İSU Genel Müdürlüğü, yatırımlarını program çerçevesinde ağırlaştırdı.

KBB ÜSTYAPISINI YENİLEYECEK
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından Kuruçeşme Fatih Mahallesi Muammer Aksoy ile Barış Caddelerinde üstyapı çalışmaları gerçekleştirilecek. Çalışma öncesi İSU Genel Müdürlüğü tarafından iki caddenin üzerinde yer alan içme suyu ve atık su altyapı sınırlarını yenilemek ve topoğrafyası nedeniyle ani yağışlardaki yüzey sularını toplamak için yağmursuyu sınırı çalışmalarına başladı.

MEVCUT ALTYAPI ÇİZGİLERİ YENİLENİYOR
Çalışmalar kapsamında iki cadde üzerindeki içme suyu ve kanalizasyon altyapısı yenilenecek. 150 ve 100 mm çaplarında düktil font borular kullanılarak toplam 1.280 metre içme suyu sınırı ve 300 – 400 mm çaplarında betonarme borular kullanılarak da 1.850 metre uzunluğunda kanalizasyon çizgisi yenilenecek.

YÜZEY SULARI İÇİN YAĞMURSUYU HATTI
İki caddenin topoğrafyasından ötürü ani yağışlardaki yüzey sularını toplamak için yağmursuyu sınırı da yapılacak. İmalatı yapılan çalışmalar kapsamında 1000, 800, 500 ve 400 mm çaplarında betonarme borular kullanılıyor. Bölgenin yüzey sularını toplayacak ve uzaklaştıracak yağmursuyu sınırı için 1080 metre uzunluğunda yeni yağmursuyu sınırı yapılacak.

TRAFİK DÜZENLEMESİ
Muammer Aksoy Caddesinde başlayan çalışma nedeniyle trafikte düzenleme yapıldı. 20 Haziran ile 11 Eylül tarihleri ortasında yapılacak yeni çizgi çalışmalarından ötürü araç geçişi tek istikametli olarak sürecek.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı