İzmir’den Midilli’ye nasıl gidilir?

Birçok yurttaşın beklediği İzmir – Midilli seferleri, 17 Haziran Pazar günü başlıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Midilli Belediyesi’nin başlattığı proje ile iki kent ortası kültürel etkileşim ve turizmin artması bekleniyor. Yunanistan’ın en büyük üçüncü adası olan Midilli’ye nasıl gidilir? Vapur fiyatları ne kadar? Vize gerekiyor mu? İşte Cumhuriyet Ege İzmir – Midilli seyahat rehberi…

MİDİLLİ’YE NASIL GİDİLİR?

17 Haziran’da sabah saat 9.30’da Alsancak Limanı’ndan başlayacak olan seferler, şimdilik haftada 1 sefer yapılacak. 2 saat 45 dakika sürecek seyahate talep artarsa sefer sayılarının yükselmesi bekleniyor. Biletler İZDENİZ aracılığıyla çevrimiçi bir halde internetten yahut limandaki ofisten satın alınabilecek.

BİLET FİYATI NE KADAR?

Vapur seferlerinin tek taraf gidiş fiyatı 50 Avro olacak. Bilet fiyatları her iki kentten de tıpkı fiyata satılacak. Toplam gel-git bilet fiyatı ise 85 Avro olarak belirlendi. Bilet fiyatları günlük kurdan hesaplanıp TL’ye çevirilecek.

VİZE GEREKİYOR MU?

Seferler için vize kuralları Yunanistan’a masraf üzere geçerli olacak. Gidecek şahısların yeşil pasaport yahut Schengen vizesi sahibi olması gerekiyor. Bordo, yani olağan pasaporta sahip yurttaşların seyahat için vize alması gerekiyor.

MİDİLLİ’DE GEZİLECEK YERLER

Yunanca ismi Lesvos olan Midilli, Ayvalık’ın karşısındaki bir turistik ada. Ünlü Yunan şairler Alcaeus ve Sappho’nun memleketi olan ada, doğal hoşluğu ve deniz-kum-sahili ile her yıl binlerce konuk ağırlıyor. Bilhassa adanın zeytinyağı meşhur, neredeyse her yemekte kullanılıyor ve ada iktisadında büyük rol oynuyor. Bunun yanında Yunan rakısı (uzo), çeşit çeşit balık yemekleri, mezeler ve deniz eserleri adada en çok tüketilen yemekler olarak geçiyor.

100 binlik nüfusa sahip adada hem Bizans hem Osmanlı periyodundan birçok mimari eser bulunuyor. Adanın en çok sevilen yerleri ise şunlar:

Mytilini: Adaya adım atar atmaz sizi karşılayan hoş konut ve sokaklarıyla öne çıkan Mytilini, renkli restorantlarıyla kasabayı süslüyor. Merkezdeki iki değerli tarihi yapı olan Agios Therapontas Kilisesi ve Midilli Kalesi turistler tarafından en çok beğenilen yerlerden biri. Ayrıyeten Ermou Caddesi’ndeki çarşı içinde yürüyüş yapmak gerekiyor. Midilli Adası’nda doğmuş ünlü şair Sappho’nun anısına yapılmış Sappho Meydanı kıyıda yer alıyor.

Skala Skamnias: Midilli Adası’nın en yüksek dağlarından biri olan Lepetimnos Dağı’nın yamacında bulunan Skamnia Köyü, yaklaşık 300 metre yükseklikte kurulmuş. Etrafında birçok dut ağacı bulunduğu için kasaba ismini Yunanca dut ağacı manasına gelen Sikaminia’dan almış. Kayalıklar üzerine şurası olan kiliseleri ve balıkçı barakalarıyla Skamnias bölgede en çok ziyaret edilen kasabalardan biri.

Molivos: Adadaki en canlı kasabalardan biri olan Molivos’a birebir vakitte Mithimna da deniyor. Türkiye’ye yalnızca 10 km uzaklıkta olan kasabada birçok alışveriş noktası ve görülmeye kıymet yapılar bulunuyor. Ayrıyeten Osmanlı’dan kalma çeşmeleri ve Mythimma’s Kalesi ile kasaba hem tarihi hem de eğlenceli bir akşam geçirmek için hayli uygun bir yer.