İsrail’den siber saldırılara karşı büyük plan: “Siber Kubbe” kuruyorlar

İsrail’in Ulusal Siber Yönetimi’nin (INCD) yeni müdürü, ülkenin dijital hücumlara karşı kendini savunmak için bir “Siber Kubbe” kurmayı amaçladığını duyurdu.

INCD’nin genel müdürü Gaby Portnoy, yaptığı açıklama ile Siber-Kubbe planlarını duyurarak Şubat ayında vazifeye atanmasından bu yana birinci kamusal konuşmasını yaptı. Tel Aviv’deki bir konferans sırasında Siber Kubbe’nin ülkenin siber alanlarında yeni sistemler uygulamaya başlayacağını belirten Portnoy, bu sayede ulusal varlıkların korunması için araçlar ve hizmetler sağlanacağını söyledi.

Portnoy, INCD’nin yalnızca geçtiğimiz yıl 1.500 siber taarruz bulduğunu ve bu atakları karşıladığını vurgulayarak Siber Kubbe’nin gerekli olduğunu belirtti. Ayrıyeten siber taarruzların birçoklarının İran, Hizbullah ve Hamas’tan geldiğini ve ana siber rakiplerinin bunlar olduğunu söyledi.

Siber Kubbe’nin ne vakit kullanılmaya başlayacağını açıklamayan yönetici, tek başına bu Kubbe’nin kâfi olmayacağını da vurgulayarak hükümetin, farklı dalların, akademinin, özel dalın ve tüm dünyanın siber taarruzlara karşı birlikte uğraş etmesi gerektiğini belirtti.