İrlanda ve Norveç Dışişleri Bakanları Hatay’a geldi: “İnsani koridor açık tutulsun”

İrlanda Cumhuriyeti Dışişleri ve Savunma Bakanı Simon Coveney ile Norveç Krallığı Dışişleri Bakanı Anniken Huitfeldt, Hatay‘a geldi. İki bakan ve beraberindeki heyet, Hatay Valisi Rahmi Doğan’ı makamında ziyaret etti.

Rahmi Doğan, Suriye, göç ve göçmen konusu ile ilgili toplantı gerçekleştireceklerini kaydetti. Basına kapalı halde gerçekleşen toplantının akabinde iki ülkenin dışişleri bakanı, açıklamalarda bulundu.

‘KORİDORUN AÇIK TUTULMASI KONUSUNDA GÖRÜŞMEYE GELDİK’

Norveç Krallığı Dışişleri Bakanı Anniken Huitfeldt, Hatay’daki mahallî yönetimlerin yardımlar konusunda yaptığı çalışmalardan ötürü teşekkür ederek, “Bugün burada Birleşmiş Milletler aracılığıyla, Suriye’nin kuzeyinde yer alan nüfusa yardımların ulaştırılabilmesi emeliyle koridorun açık tutulması konusunda görüşmeye geldik” dedi.

‘BURADA İNANILMAZ BİR İŞ YAPILIYOR’

İrlanda Cumhuriyeti Dışişleri ve Savunma Bakanı Simon Coveney ise açıklamasında şunları söyledi:

“Bildiğiniz üzere her yıl Birleşmiş Milletler nezdinde Suriye’nin kuzeyine yapılacak yardımlar konusunda, resmi hudut geçişlerinin yenilenmesi gerekiyor. Bu kapsamda, biz İrlanda ve Norveç olarak bu yılki çalışmaları gerçekleştiriyoruz ve burada bir mevzuat yenilemesi ve bu sayede sondan geçişlerin ve takviyelerin devam etmesini amaçlıyoruz. Bugün burada bulunma sebeplerimizden birisi de, orada yaşayan yaklaşık 6 milyon insanın, insani yardımlar alabilmesi için bu koridorun açık tutulması ve hem İrlanda hem Norveç olarak Birleşmiş Milletler nezdinde gereken düzenlemelerin yapılmasını sağlamaktır. Burada hem mahallî yönetimlere hem de lokal halka bu husustaki özverili çalışmaları, sabırları ve takdirleri için hakikaten çok teşekkürlerimi sunuyorum. Burada inanılmaz bir iş yapılıyor ve oradaki büyük nüfusun desteklenmesi tüm dünya için, bilhassa Birleşmiş Milletler nezdinde çok büyük değer arz ediyor.”