iPhone’dan bilgisayara video aktarma nasıl yapılır?

Günlük hayatta en çok kullanılan teknolojik aygıtlardan biri cep telefonlarıdır. Cep telefonları; haberleşme hedefinin yanı sıra doküman kaydetme, fotoğraf/video çekimi ve toplumsal medya kullanımı üzere birçok farklı hedef için kullanılır. Cep telefonlarında bulunan bilgileri, birtakım emeller doğrultusunda bilgisayara aktarmak gerekebilir. iPhone kullanıcısı olarak telefonunuzda bulunan görüntüleri bilgisayarınıza aktarabilir, aktardığınız görüntüleri farklı gayeler doğrultusunda kullanabilirsiniz.

Apple, bilgisayara görüntü aktarma sürecini gerçekleştirmek isteyen kullanıcılarına iki farklı alternatif sunar. Bu alternatifler, Windows bilgisayar ya da MAC kullanan kullanıcıların bu bahisteki gereksinimlerine karşılık verir. iPhone’da bulunan görüntüleri Windows bilgisayarınıza ya da MAC’inize aktarmak için izlemeniz gereken birtakım adımlar bulunur. Bahsedilecek olan adımları izleyerek iPhone’unuzda bulunan görüntüleri bilgisayarınıza kısa bir müddet içerisinde aktarabilirsiniz.

iPhone’dan MAC’e Görüntü Aktarma

Eğer siz de iPhone’dan MAC’inize görüntü aktarmak istiyorsanız izlemeniz gereken adımlar hayli açıktır. iPhone’dan MAC’inize görüntü aktarmak için iPhone’unuzu USB kablosu ile MAC’inize bağlamanız gereklidir. iPhone’unuzu MAC’inize bağladıktan sonra bilgisayarınızdan Fotoğraflar uygulamasını açmalısınız. Açmış olduğunuz Fotoğraflar uygulamasında iPhone’unuzda bulunan fotoğrafları ve görüntüleri barındıran İçe Aktar ekranı bulunur.

Eğer İçe Aktar ekranı otomatik olarak görüntülenmiyorsa Fotoğraflar kenar çubuğundan aygıtın ismine dokunabilirsiniz. Bu noktadan sonra iPhone aygıtınızı varsa parolasını kullanarak açmanız gerekir. iPhone’unuzu açtığınız anda “Bu Bilgisayara Güvenilsin Mi?” Sözünü görebilirsiniz. Bu ifadeyi gördüğünüz takdirde ‘Güven’e dokunarak sürecinize devam edebilirsiniz. Görüntülerinizi nereye aktarmak istediğinizi seçtikten sonra ‘Seçilenleri Aktar’a tıkayarak görüntü aktarma sürecini tamamlayabilirsiniz.

iPhone’dan Windows Bilgisayara Görüntü Aktarma

iPhone’dan Windows bilgisayarınıza görüntü aktarmak için öncelikle iPhone’unuzu bilgisayarınıza bağlamanız gerekir. iPhone’unuzu bilgisayarınıza bağladıktan sonra Windows Fotoğraflar uygulaması vasıtası ile istediğiniz görüntüyü bilgisayarınıza aktarabilirsiniz. Bilgisayarınıza görüntü aktarmadan evvel bilgisayarınızda iTunes’in son sürümünün yüklü olduğundan emin olmalısınız. Münasebetiyle bilgisayarınızda iTunes 12.5.1’den sonraki sürümlerin yüklü olması gerekir.

 • iPhone’unuzu bilgisayarınıza bağladıktan sonra iPhone’unuzun kilidini açmalısınız.

 • Ardından bilgisayarınız vasıtası ile Fotoğraflar uygulamasını açmak için ‘Başlat’a dokunmalısınız.

 • ‘Başlat’a dokunduktan sonra ‘Fotoğraflar’ı seçmeniz gerekir.

 • Bu süreçleri gerçekleştirdikten sonra ‘İçeri Aktar’ı ve akabinde ‘USB Cihazından’ı seçmelisiniz.

 • Yönergeleri izledikten sonra bilgisayarınıza aktarmak istediğiniz görüntüleri ve görüntüleri kaydedeceğiniz pozisyonu seçme sürecini gerçekleştirebilirsiniz.

Algılama ve aktarma sürecinin gerçekleşmesi için birkaç dakika beklemeniz gerekebilir. iPhone’unuzdan aktarmak istediğiniz görüntülerin aygıtta bulunduğundan emin olmanız gerekir. iPhone’unuza ait adımları da izledikten sonra İphone’dan Window bilgisayara görüntü aktarma sürecini tamamlayabilirsiniz.

iPhone’daki Görüntülerin Windows ile En Üst Seviyede Uyumluluğa Sahip Olması İçin Ne Yapmak Gerekir?

Eğer siz de iPhone’unuzdan Windows bilgisayarınıza aktardığınız görüntülerin en üst seviyede uyumluluğa sahip olmasını istiyorsanız gerekli olan adımları izlemelisiniz. İzlemeniz gereken adımlardan birincisi; iPhone’dan Ayarlar uygulamasını açmaktır. Ayarlar uygulamasını açtıktan sonra Kamera’ya, Kamera’ya dokunduktan sonra da ‘Biçimler’e dokunmanız gerekir. Bahsedilen süreçleri gerçekleştirdikten sonra ‘En Uyumlu’ya dokunabilirsiniz. En Uyumlu’ya dokunduğunuz takdirde çekeceğiniz görüntüler artık JPEG ve H.264 biçiminde olur. iPhone kullanıcılarının karşılaştığı sorunlardan biri de aktarılan görüntülerde görülen birtakım kusurlardır. Windows bilgisayarınıza aktardığınız görüntülerin tarafı aykırı olabilir. Tarafı karşıt olan görüntüleri düzeltmek için iTunes’a ekleyebilir, görüntülerin hakikat istikamette oynatılmasını sağlayabilirsiniz.

iPhone’dan Bilgisayara Görüntü Aktarmanın Öteki Yolları

iPhone’unuzdan bilgisayarınıza görüntü aktarmak için anlatılanların yanı sıra birtakım çeşitli yollar da bulunur. Örneğin; MAC’inize süratli bir biçimde görüntü göndermek için AirDrop’u kullanabilirsiniz. Tıpkı vakitte görüntüleri sabit disk ya da SD karttan macOS için Fotoğraflar’a aktarabilirsiniz. Time Machine’i kullanarak da görüntülerinizi harici sabit bir şoföre yedekleyebilirsiniz.

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir:

 • iPhone pil sıhhati arttırma yolları ve süratli şarj bitme sorunu çözümü

 • iCloud Drive güncelleme ve geri yükleme adımları

 • iPhone’da notlara şifre koyma nasıl yapılır? Şifre kaldırma ve ekleme adımları

 • iPhone sıfırlama nasıl yapılır? Adım adım kolay sıfırlama

 • Apple, iPhone’da Ligtning yerine USB-C kullanacak mı? Yeni bir tez var

 • USB-C girişli bir iPhone, Lightning girişli bir Android… Ve artık de karşınızda, USB-C dayanaklı Apple AirPods…

 • iPhone’da bildirim ışığı kapatma ve açma nasıl yapılır?

 • App Store indirme geçmişi silme nasıl yapılır? App Store’da satın alınan uygulamaları gizleme

 • iTunes nedir, nasıl kurulur?

 • iPhone’da parmak izi ekleme ve kaldırma adımları

 • iPhone ekran parlaklığı kendi kendine değişiyor ve iPhone ekran sararması meselelerine çözümler