Haziranda ölmek zor.

Çukurova Belediyesi haziran ayında ortamızdan ayrılan ünlü şair ve muharrirleri “Haziran’da Ölmek Zor” aktifliği ile andı. Ustalara hürmet geçidi halinde geçen aktiflikte konuşan Lider Soner Çetin, Nazım Hikmet, Orhan Kemal ve Ahmet Arif’in unutulmayacağını, isimlerinin her vakit yaşayacağını söyledi.

Çukurova Belediyesi’nde ustalara hürmet geçidi. Türkiye’nin dünyaca ünlü edebiyatçıları Nazım Hikmet, Ahmet Arif ve Orhan Kemal Çukurova Belediyesi Kültür Müdürlüğünün düzenlediği “Haziranda Ölmek Zor” isimli aktiflikte anıldı. Değişik yıllarda fakat Haziran ayında ortamızdan ayrılan ünlü edebiyatçıların anıldığı aktifliğe ilgi çok büyük oldu.

Çukurova Belediyesi Orhan Kemal Kültür Merkezinde yapılan ve büyük ilgi gören aktifliğin açılış konuşmasını yapan Çukurova Belediye Lideri Soner Çetin, konuşmasına başlamadan evvel izleyicilere çok hoş bir sürpriz yaptı. Hasan Hüseyin Korkmazgil’in Haziran’da Ölmek Güç şiirinin başlangıcını Küme Yorum’un bestesiyle okuyan Lider Soner Çetin, büyük alkış aldı.

Her haziranda hüzünlendiğini söz eden Lider Soner Çetin, “2 yıl öncesine kadar her haziranda bu hüznü yaşardım. Nazım Usta, Orhan Kemal, Ahmet Arif bunlar büyük kıymetlerimiz. 2 yıl evvel bu hüznüme memnunluk karıştı. 16 Haziranda birinci torunum Alaz doğdu. Geçtiğimiz 16 Haziran’da ikinci torunum Destina dünyaya geldi. Artık Haziran’da bir yandan hüzünlenirken bir yandan da memnunluk yaşıyorum. Yani bir Nazım gidiyor lakin bin tanesi geliyor. Bu kıymetlerimizi hiçbir vakit unutmayacağız ve isimlerini yaşatmaya devam edeceğiz” dedi.

Başkan Soner Çetin’in konuşmasının akabinde belgesel gösterimi yapıldı. Gürsel Fırat ve Selda Kaya’nın şiirler okuduğu aktiflikte Nazım Hikmet, Ahmet Arif ve Orhan Kemal’le ilgili İsmail Tekin’in söyleşisi gerçekleştirildi. Osman Melike’nin şairlerin şiirlerini seslendirdiği aktiflikte Serkan Yontar türküler seslendirdi. Haziran’da Ölmek Güç aktifliği “Cezaevi” isimli tiyatro oyunuyla devam etti.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı