Gaziemir’de ikinci etabın yapımına başlanıyor

İzmir’de kentsel dönüşüm devam ediyor
İzmir’de kentsel dönüşüm yüzde yüz uzlaşı ve yerinde dönüşüm unsurlarıyla sürat kesmeden sürüyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi, Gaziemir Aktepe Emrez Kentsel Dönüşüm Alanı’nda ikinci etabın üretim ihalesini de sonuçlandırdı. Etap kapsamında yaklaşık 300 bağımsız ünitenin imaline başlanacak.
İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer’in dirençli kent vizyonu doğrultusunda İZBETON ve kooperatifleri kentsel dönüşüm projelerine dahil ederek sürece sürat kazandıran İzmir Büyükşehir Belediyesi, Gaziemir Aktepe Emrez Kentsel Dönüşüm Alanı’nda kıymetli bir evreyi daha tamamladı. Birinci etapta yaklaşık 300 bağımsız ünitenin inşaat üretim çalışmalarına İZBETON A.Ş. ile imzalanan protokol kapsamında devam eden İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ikinci etap için yaptığı ihale de sonuçlandı. İhaleyi Grand Petrol Eserleri İnşaat Hazır Beton Özel Eğitim Hizmetleri Turizm Oto Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi kazandı. Şirket ikinci etapta yaklaşık 300 bağımsız ünite inşa edecek.
Belediye Encümeni değerlendirdi
İhale 16 Haziran 2022’de İzmir Büyükşehir Belediyesi Encümen Salonu’nda yapılan ihaleye, Grand Petrol Eserleri İnşaat Hazır Beton Özel Eğitim Hizmetleri Turizm Oto Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi katılmıştı. Bugün İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Vekili Barış Karcı idaresinde toplanan belediye encümeni tarafından mali tekliflerin değerlendirmesi sonucunda ihaleyi iştirakçi firmanın kazandığı açıklandı.
Yerinde dönüşüm
Proje tamamlandığında bölgede yaklaşık 10 bin konut, işyeri, turizm ve ticaret ünitesi inşa edilecek. Fuar İzmir’in karşısındaki bölge bu sayede kentle uyumlu hale getirilecek. Öbür bölgelerden farklı olarak Gaziemir’de Kentsel Dönüşüm Yasası kapsamında Hazine’den bedeli karşılığında devralınan Büyükşehir Belediyesi mülkiyetindeki birinci etap ve ikinci etapta yaklaşık 600 bağımsız ünite inşa edilecek. Böylelikle hak sahipleri ile uzlaşma görüşmeleri devam ederken bir yandan da konut inşası başlamış olacak.
İzmir Büyükşehir Belediyesi, Aktepe-Emrez’deki proje alanını, dere etrafı yeşil alan olarak planladı. Bu alanlar, yürüyüş ve bisiklet parkurları, açık spor alanları üzere çeşitli aktivitelerin yapılmasına uygun olarak düzenlenecek. Proje ile kültür tesisi, sıhhat tesisi, belediye hizmet alanı üzere alanlar artırıldı ve bunların erişilebilir olması sağlandı. Yayaların rahatlıkla kullanabileceği ve ticari aktivitenin de ağır olacağı bir yaya aksı belirlendi. Meydan, park ve donatı alanlarına irtibat sağlayan bu yaya aksı Aktepe Mahallesi’ndeki mevcut ağaç kümelerinin bulunduğu alan ile bağlandı.
Altan Aydın Caddesi, tekrar ticari faaliyetlerin ağır olarak sürdürüldüğü, konut altı ticari ünitelerin yer alacağı ana ticaret aksı olarak planlandı. Yerinde dönüşüm prensibiyle, yalnızca konut sahiplerinin değil alandaki esnafın, işyeri sahiplerinin de dönüşüm sonrasında birebir yerde ticari faaliyetlerini devam etmesi sağlanacak. Çeşitli tiplerde kullanımları içeren konutlar, açık alanlara, yol genişliklerine ve kullanım cephelerine nazaran inşa edilecek.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı