Finlandiya, yeni bir enerji çözümü için düğmeye bastı: “Kum Bataryası”

İnsanlık çok fazla güç kullanıyor ve gerçek bir güç krizi büyük bir tehdit olarak karşımıza çıkıyor. Bu yüzden yeşil ve yenilenebilir güç kaynakları için alternatifler aranmaya devam ediyoruz ve şu anda, bir “Kum Bataryası” teknolojisi geliştiriliyor.

Bu yeni teknoloji, Polar Night Energy (PNE) isimli firma tarafından ve Batı Finlandiya merkezli güç kullanımı firması Vatajankoski’nin yardımıyla geliştiriliyor. Vatajankoski güç santralinin genel müdürü Pekka Passi’nin BBC ile yaptığı röportajda söylediğine nazaran, projeleri dünyada cinsinin birinci örneği olacak lakin başarılı olacağına güveniyorlar.

Teknolojinin ardındaki fikir ise epey kolay. Kum, çok az ısı kaybeden çok yeterli bir ısı tutucu ve kumun sahip olduğu bu ısı gücü dönüştürülüyor. Ayrıyeten, bu kum bataryası içerisindeki kumu ısınmak için, rüzgar yahut güneş gücü jeneratörleri üzere başka kaynaklardan artan ve boşa giden ek ısı kullanılıyor. PNE, kumun 500°C bedelinde ısı gücünü birkaç ay boyunca tutabildiğini söylüyor. Isı deposu, genel olarak 100kW ısıtma gücüne ve 8MWh güç kapasitesine sahip.