Filistin’den ABD’ye çağrı: İsrail’in Kudüs’ü Yahudileştirme girişimlerini durdurun

Filistin Başbakanlık Ofisi’nden yapılan yazılı açıklamaya nazaran, Başbakan Muhammed Iştiyye, Ramallah‘taki ofisinde ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Barbara Leaf ile yardımcısı Haydi Amr’ı kabul etti.

Muhammed Iştiyye, görüşmede ABD’li heyetle, İsrail’in Filistinlilere ve onların kutsallarına yönelik uygulamaları ve ihlallerini artırması sonucu Filistin topraklarında yaşanan durumları ve son gelişmeleri ele aldı.

Iştiyye, ABD’li heyetten “İsrail’in Kudüs kentini Yahudileştirme ve Mescid-i Aksa’yı vakit ve yer olarak bölme tarafındaki tüm teşebbüslerini durdurmaya yönelik baskı” yapılmasını istedi.

Başbakan Iştiyye iki devletli tahlilin çatışmayı sona erdirmenin tek yolu olduğunu yineleyerek, başta yerleşim üniteleri konusu olmak üzere iki devletli tahlilin önündeki tüm mahzurların kaldırılması için her türlü eforun sarf edilmesi gerektiğini vurguladı.

Iştiyye ayrıyeten, ABD‘nin Kudüs‘teki konsolosluğunun yine açılmasının yanı sıra Filistin Kurtuluş Örgütü‘nün ABD’nin terör listesinden çıkarılmasının ve örgütün Washington’daki ofisinin yine açılmasının kıymetini vurguladı.

ABD Lideri Biden‘ın Temmuz ayında Filistin’i ziyaret etmesi bekleniyor. Bu, Biden’ın misyona geldiği 2021 yılından bu yana bölgeye yapacağı birinci ziyaret olacak.