Facebook, kullanıcılara Discord’u hatırlatacak yenilikler sunmaya hazırlanıyor

Facebook, toplulukları birbirine yakınlaştırmayı amaçlayan Facebook Kümeleri için bir dizi yeni özellik üzerinde çalıştığını duyurdu ve bunların kimileri tanınan sesli, manzaralı ve yazılı sohbet uygulaması Discord’un kullanıcılarına çok aşina gelecek üzere görünüyor.

Duyuruya nazaran, yöneticiler yakında kümeleri içinde “ortak çıkarlar hakkında daha derin tartışmalar yapabilecekleri yahut topluluklarını farklı biçimlerde hususlar etrafında organize edebilecekleri daha küçük, daha sıradan ortamlarda” etkileşim kurmalarına imkan tanıyan kanallar oluşturma yeteneğine sahip olacak. Bu, yöneticilerin ve küme üyelerinin, mikrofon kullanmak istemeyenler için olağan metin tabanlı sohbet kanallarının yanı sıra, “gerçek vakitli olarak sesli sohbetlere istedikleri üzere girip çıkmalarına” imkan tanıyan yeni Discord usulü topluluk ses kanallarını içerecek.

Gerçek vakitli ses ve sohbet kanallarına ek olarak, Facebook Kümeleri ayrıyeten topluluk bilgilendirme kanalları sunarak kullanıcıların kendi istedikleri vakitlerde yönetici onaylı mevzularda etkileşim kurmasına ve yorum göndermesine imkan tanıyacak.

Yeni ve geliştirilmiş bir kenar çubuğu, yenilenmeye öncülük edecek ve kullanıcılara, “henüz görmediğiniz yeni gönderiler yahut sohbetler” üzere en son etkinliklerinin sırasına nazaran listelenecek olan kümelerine erişmeleri için daha kolay bir yol sunacak. Ayrıyeten kullanıcılar süratli erişim için favori kümelerini kenar çubuğunun üstüne sabitleyebilecek. Üyelerin etkinlikler, mağazalar ve en çok ilgilendikleri mevzulardan haberdar olmalarını sağlayacak yeni bir menü sayesinde kümelerin kendileri daha organize hale gelecek.

Meta’nın Facebook Kümelerini yenileme çalışması şimdilik yalnızca test basamağında, lakin önümüzdeki aylarda tüm kullanıcılara sunulması bekleniyor.