Evinizin kapısının ne renk olduğu, satışta cebinize girecek parayı inanılmaz şekilde etkiliyor

Son yıllarda konut piyasasında yaşanan değişimlere karşın, birinci izlenimler değerini kaybetmemiş üzere gözüküyor. Konutunuzu satıyorsanız, ön kapınızın renginin potansiyel alıcıların konutunuz için ne kadar ödemeye istekli olduğunu etkileyebileceğini daha evvel fark etmemiş olabilirsiniz. Fakat Zillow’un araştırması bu ehemmiyetin ne kadar büyük olduğunu gösteriyor.

Zillow tarafından yapılan bir ankete nazaran, konutunuzun ön kapısını mavi yahut siyaha boyamak, konutunuz için en yüksek satış fiyatını almanıza yardımcı oluyor. Siyah ön kapılar en yüksek teklif fiyatlarıyla ilişkilendirildi. Gerçek ve mümkün alıcılar, siyah ön kapısı olan bir konut için ortalama olarak 6.449 dolar daha fazla ödemeye razı olacaklarını söylüyor. Lakin, ön kapınızı siyaha boyamak da birtakım renklerden daha riskli olabilir, zira kimi iştirakçiler siyahın “heybetli” bir his ile ilişkilendirildiğini ve “hiç olumlu bir his vermediğini” söyledi.

Tebeşirimsi açık mavi-gri” renk olarak tanımlanan arduvaz mavisi ön kapıları olan konutlar de bu hususta avantajlı. Bu renk, potansiyel alıcılar için alımlı renklerden biri ve iştirakçiler, meskeni satın alma olasılıklarının yüksek olduğunu ve öteki kapı renklerinden iddiası olarak 1.537 dolar daha fazla ödemeye razı olacaklarını söylüyor.

Zillow’un söylediğine nazaran potansiyel alıcılar için en alımlı olmayan ön kapı renkleri soluk pembe ve çimento grisi üzere gözüküyor. Soluk pembe kapılar kimi alıcılar tarafından “dökük görünümlü” olarak tanımlanıyor ve gerçek ve potansiyel alıcıların beklenenden ortalama 6.516 dolar daha az ödeyeceklerini söylüyorlar.

Çimento grisi de soluk pembeye nazaran çok daha yeterli bir sonuç vermiyor. Açık gri renk, en düşük mesken satın alma niyetiyle ilişkilendirildi ve iştirakçiler, çimento grisi kapılı konutlar için ortalama olarak 1.236 dolar daha az teklif önerdiler…