Ethem Sancak, ses kaydı ve AKP’den istifası için konuştu: ‘Beni yuvadan kopardınız’

Eski AKP Merkez Karar İdare Şurası üyesi, iş insanı Ethem Sancak, katıldığı bir aktiflikte “Biz Amerika’nın dayanağıyla iktidara geldik” kelamlarından sonra partisi tarafından kesin ihraç talebiyle Vilayet Disiplin Şurası’na sevk edilmişti. Bu gelişme üzerine Ethem Sancak partisinden istifa etmişti.

Bir müddettir mevzuyla ilgili sessizliğini koruyan Ethem Sancak, dün tv100’de Candaş Tolga Işık ile “Az Evvel Konuştum” programında açıklamalarda bulundu. 

Ethem Sancak kelam konusu etkinlikteki konuşmasına ait, “Ben söylemediğim bir şeyden dolayı yargılandım. Yargısız infaz” argümanında bulundu.

Candaş Tolga Işık’ın “Ama ses kaydınız var, Ethem Beyefendi söylemişsiniz” kelamları üzerine ise Sancak, “Kardeşim ses kaydı çarpıtılmış bir ses kaydı. Benim söylediğim NATO’ya ait 1.5 saatlik bir konferanstı. Kaseti de var bende. Toplantıya sızmış çok sol gazetecilerden birisi teybe almış. Teypte söz eklemek silmek kolay. Ben bu türlü bir şey demedim. Ben, ‘iktidara geldikten sonra Amerika bütün tanınan partilerin içine sızmaya çalıştı’ dedim” sözlerini kullandı.  

Sancak, partisinden neden istifa ettiğine dair soruyu ise “İhraç edilmemek için istifa ettim. Fiili olarak AK Parti’nin üyesi değilim. İstifa ettim. ‘Ethem Sancak ihraç istemiyle Vilayet Disiplin Kurulu’na sevk edildi’ haberini duyunca dedim ki bu onur kırıcı bir şey şayet partiye rahatsızlık verdiysem kendim istifa edeyim ve istifa dilekçemi yazdım gönderdim” diye yanıtladı. 

Işık’ın bu cevap üzerine “Sizi hiç kimse arayıp ‘Dur yapma’ demedi mi?” sorusuna da “İlçe Başkanı’nı arayıp ‘İstifamı yollayayım’ deyince çok üzüldü. ‘Sen bizim abimizsin’ dedi. ‘Beni yuvadan kopardınız napayım?’ dedim. Hayır, hiç kimse aramadı” ifaderiyle karşılık verdi.