Erikli, Bursa’nın Endemik Bitki Türlerini Kalıcı Esere Dönüştürdü

Türkiye’nin en sevilen ambalajlı su markası Erikli, Muhafazamız Gerekli İnisiyatifi kapsamında Bursa ve Uludağ’da yetişen endemik bitki tiplerini kitaplaştırdı. Bursa Uludağ Üniversitesi akademisyenleri Prof. Dr. Gönül Kaynak ve Prof. Dr. Özer Yılmaz’ın kaleme aldığı eser, 1 Temmuz’a kadar Erikli Muhafazamız Gerekli Standını ziyaret eden herkese ikram edilecek.

Lezzetini ve doğalığını Bursa ve Uludağ’dan alan Erikli, bölge coğrafyasının özgün bitki cinslerini “Uludağ’ın Endemik ve Az Bitkileri” başlığı altında kalıcı bir eser haline getirdi. Erikli’nin T.C. Bursa Uludağ Üniversitesi ve T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı Ziraî Araştırmalar ve Siyasetler Genel Müdürlüğü (TAGEM) iş birliğiyle başlattığı Korumamız Gerekli İnisiyatifi kapsamında hazırlanan kitap, Erikli Müdafaamız Gerekli Sergisi’nin açılışı ile okurla buluştu.

Bursa Uludağ Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Kısmı öğretim üyeleri Prof. Dr. Gönül Kaynak ve Prof. Dr. Özer Yılmaz tarafından hazırlanan kitap, bir biyoçeşitlilik merkezi ve doğal bir botanik parkı niteliğinde olan Uludağ’ın sahip olduğu endemik çeşitler hakkında kapsamlı bilgiler içeriyor. Kitapta, Muhafazamız Gerekli İnisiyatifi kapsamında Bursa ve Uludağ’da yapılan saha çalışmaları ile tespit edilen 152 bitki tipi, doğal ortamlarında çekilmiş fotoğraflar ile tanıtılıyor.

“Uludağ’ın Endemik ve Az Bitkileri” kitabı, endemik bitkilerin hayat alanı olan habitatlarının korunması konusunda toplumsal farkındalığı artırmak gayesiyle açılan Korumamız Gerekli Standı ziyaretçilerine fiyatsız armağan ediliyor. Stant, 1 Temmuz’a kadar Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde ziyaret edilebilir.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı