E-Ticaret Sitenizden Nasıl Daha Fazla Para Kazanabilirsiniz?

E-ticarette süratli büyüme elde etmek; görünürlük kazanmaya yardımcı olacak dijital pazarlama taktiklerini kullanmakla, faal müşteri portföyünü büyütüp korumakla ve bulut tabanlı vds üzere güçlü hosting altyapılarından güç almakla direkt alakalıdır. Gelişimi önemseyen e-ticaret girişimcileri için listelediğimiz son vakitlerin en kıymetli e-ticaret tüyolarını, bu üç değerli kriteri göz önünde bulundurarak okumanızı tavsiye ederiz:

E-ticarette aslında tüketiciler, eserleri değil, sıkıntılarına tahliller satın alırlar, bu nedenle sırf eseriniz tarafından çözülen bir meseleyle karşılaşan tüketiciler işletmeniz için potansiyel müşterilerdir. Dal dışı tüketicilere ulaşmak gerçekte işletmeniz için hiçbir bedel taşımaz ve maliyetinizi artırır. TV reklamcılığı üzere klâsik tekniklerin, daha uygun hedefleme sunan dijital medyaya kıyasla popülerliğini yitirmesinin nedenlerinden biri budur. Yeni stratejiler, markayla halihazırda etkileşimde bulunanlara çerezleri kullanarak PPC reklamları göstermek üzere taktiklere sahiptir. Çeşitli platformlarda, web sitenizi evvelce ziyaret etmiş olanları ve onlara benzeri kitleleri hedeflediğinizde, tüketicilere seçici olarak ulaşmanın kârınız üzerindeki tesirini görebilirsiniz.

E-posta pazarlaması yüksek getiri sağlama potansiyeliyle kusursuz bir süratli büyüme aracıdır. Bilhassa e-ticarete yeni başlayanlar sonlu kaynaklara sahip oldukları için daha az masrafla daha yüksek getiri elde etmenin yollarını aradığından bu tesirli pazarlama stratejisini süratle hayata geçirmelidirler. Rutin bir programa nazaran şahsileştirilmiş e-posta bildirilerinde; abonelere eserlerinizi hatırlatmalı, yeni eserleri tanıtmalı, kupon – indirim üzere teşvikler sağlamalı, eserlerinizden en yeterli halde nasıl yararlanabileceklerini göstermeli, mutlu müşterilerden gelen geri bildirimleri paylaşmalısınız. E-posta pazarlamasında da kitle segmentasyonunun, daha tesirli hedeflemeye ulaşmanın kanıtlanmış bir yolu olduğu unutulmamalıdır. Demografik segmentasyon, bağlantınızın asgarî seviyede kişiselleştirilmesini içerir. Örneğin, bir giysi mağazası erkek giysi eserlerini sırf erkek adaylara tanıtırsa daha fazla ziyaret alacaktır.

Dönüşüm elde etmek için yapılan her şeyin hedefi, web sitelerini ziyaret ederek yahut toplumsal medyada etkileşim kurarak eserlerinize ilgi duyduğunu tabir eden ziyaretçileri, eserlerinizi satın almaları gerektiğine ikna etmeye çalışmaktır. Bu nedenle toplumsal medyanı hesaplarınızda ya da web sitenizdeki canlı sohbet ekranında tüketici sorularına süratli, kapsamlı ve yanlışsız cevaplar vermeniz kıymetlidir.

Marka imajınız için toplumsal açıdan aldığınız sorumlulukların altını çizmek, kıymetlere önem verenlerin aidiyet duygusu geliştirmesine neden olabilir. Bedellerini paylaştığınızı göstermek için amaç pazarınız tarafından benimsenen projelere bağlı kalmanız bu nedenle önerilmektedir.

Sadık müşterilerin, yeni müşterilere nazaran daha istikrarlı bir gelir akışı oluşturduğu unutulmamalıdır. Üstelik yeni müşteri edinmek, mevcut müşteriyi elde tutmaktan 5 kat daha fazla maliyet içerir. Bu nedenle, müşterileri elde tutmak için çabalamanız gereklidir. Bilhassa müşteri dayanağı, tekrar satın alımlarda ve müşteri memnuniyetini artırmada kritik değere sahiptir. Geç yahut hasarlı teslimat üzere durumlarda gecikmeden tahliller sunmak, hoşnutsuz bir müşteriyi sadık bir müşteriye dönüştürmenizi sağlar. Ayrıyeten kitlenizi korumak kadar büyütmek için de onları tanımanın, ek gaye kümeleri belirlemenize yardımcı olacağı aşikârdır. Sık kullandıkları makul eserler ve web siteleri hakkında bilgi toplamaya çalışmanız işe yarayacaktır.

Memnun müşterileri markanızın savunucularına dönüştürmek için çalışmazsanız, büyümenize katkıda bulunan kilit ögesi gözden kaçırmış olursunuz. Keyifli müşteriler yorumlarda ve teklifler yoluyla markanız hakkında paylaşımda bulunduğunda, satışlar üzerinde büyük bir tesir görebilirsiniz. Bunun nedeni, bu cins tekliflerin, marka tarafından paylaşılan bildirilerden daha muteber görülmesidir. Müşteriler ortasındaki bu irtibat biçimi Kullanıcı Tarafından Oluşturulan İçerik manasına gelen UGC olarak bilinir. Fotoğraflı ya da Amazon.com üzere görüntülü müşteri yorumlarının yapılabilmesi için tasarımı düzenlemeniz önerilir.

Bilindiği üzere Influencer’lar, toplumsal platformlarda geniş, ilgili bir takipçi kitlesine sahip olan, markanız hakkında paylaşım karşılığında ödeme ya da fiyatsız bir eser sunabileceğiniz kullanıcılardır. Influencer’ların ünlülerle çekilen bir eser reklamından daha tesirli olabilecekleri unutulmamalıdır. Nişinize uymaları ve topluluklarıyla daima etkileşimde olmaları nedeniyle sizin için değerli bir rol üstlenebilirler. Bu noktada bilmeniz gereken iki şey, ham takipçi sayılarının, sayfalarındaki iştirak oranından çok daha az değerli olduğu ve. gaye pazarınıza hakim olmayan bir influencer ile anlaşmamanız gerektiğidir.

Dijital dünyada büyümenin anahtarı, periyodik olarak, tesirli içerik oluşturmak ve paylaşmaktır. Fakat içerik oluşturmak, e-ticaretin en büyük zorluklarından biridir. Basın bülteni cinsinde içerikler oluşturmak yerine özgünlüğünüzü ortaya çıkaran, markanıza kişilik kattığınız içeriklerle daha süratli yol kat edebilirsiniz.

Zaman içinde performansınızı düzgünleştirmeye yardımcı olması için analitik bilgileri kullanarak, zayıf noktaları ve büyüme fırsatlarını belirlemeli, süratli, odaklanmış tahliller bulmalısınız. Sitenizde ve toplumsal platform hesaplarınızda satın alma seyahatini oluşturan adımları tüketici gözüyle anlamaya çalışmalı ve optimize etmelisiniz. Müşteriler nerede takılıp kalıyor, başlarını karıştıran bir basamak var mı üzere sorularla nizamlı olarak web sitenizi gözden geçirmelisiniz.

Nişinize hizmet eden, yan eserler satan lakin rakip olmayan markalarla paydaşlıklar kurmanız da e-ticaretle büyürken işinizi kolaylaştıracaktır.

Rakiplerinizin pazarlama stratejilerini araştırmalı ve onlar açısından nelerin işe yaradığını öğrenmelisiniz. Hangi trafik kanallarından sitelerine kıymetli trafik çektiklerini bulmaya çalışın. Rekabetin gerisinde kaldığınız alanlarda gelişmek ve liderlik ettiğiniz alanları güçlendirmek için dalınızın en güzelleriyle ve sizinkine benzeri şirketlerle tüm bileşenlerinizi karşılaştırın. Rekabeti tahlili, tüketici davranışındaki eğilimleri belirlemenize de yardımcı olacaktır.

İnsanların web sitenizi ziyaret ettiği sırada sıklıkla görüntülediği ve satın aldığı eserleri tahlil etmeli ve mevcut müşterilere teklif eserler halinde bunları listelemelisiniz.

Daha fazla satış için, terk edilmiş sepet bildirimleri ve e-postaları göndermeniz, yenilenmesi yahut yükseltilmesi gereken bir eser satın alan müşterilere dostça hatırlatıcı e-postalar göndermeniz önerilir.

Düşük stok bildirimleri kullanmak, eseri birebir anda kaç ziyaretçinin görüntülediğini göstermek, indirim teklifi için geri sayım göstermek üzere taktikler aciliyet hissi yaratarak satışları etkilemektedir.

Sayfa suratı, meselesiz gezinme, kullanım kolaylığı ve ilgi cazip içerik, kullanıcı tecrübesi açısından kritiktir. Sitenizin çeşitli kısımlarında etkileşimi izlemeli ve hangi sayfaların en az ziyaret aldığını, insanların nerelerde vakit geçirmediğini hangi sayfadan çıktıklarını belirlemelisiniz. Çabucak çıkma oranını ve olağan dışı bilgileri yakından takip etmeniz kıymetlidir. Sadelik ve netlik için de sayfaları ve satın alma etaplarını denetim etmelisiniz. Ziyaretçiler mümkün olduğunca az tıklama yapmak ve az alan doldurmak isterler. Siteniz beklemelerini gerektiriyor yahut dolambaçlı yollardan amaca gitmelerine neden oluyorsa, bu kademeleri kolaylaştıran bir rakibi tercih edeceklerdir.

Uzman Görüşü

Melih Yılmaz
Sistem Mühendisi / Turhost.com

E-ticaret sitenizden daha fazla para kazanmak istiyorsanız eski moda pazarlama yollarıyla ağır ağır ilerlemektense daha yeterli sonuçlar elde etmenizi sağlayacak daha verimli yollar bulmanız gerekir. Lakin en tesirli trendlerden yararlanma gayretleriniz, kâfi altyapı donanımız yoksa yol almanıza katkıda bulunamaz.

Web sitenizin yer aldığı sunucunun gücü site performansını direkt etkilediğinden ve kullanıcı tecrübesi ziyaretçileri dönüşüme yönlendirmede kıymetli bir öge olduğundan e-ticaret sitenizi güçlendirmeye hosting altyapısından başlamanız tavsiye edilir. Web barındırma e-ticaret sitelerini bel kemiğidir ve sağlam bir temele dayanmalıdır. Güçlü, emniyetli hosting hizmeti, sayfalarınızın süratli yüklenmesi, web sitenizin arama motorlarında üst sıralarda yer alması için son derece değerlidir.

Turhost olarak 2004 yılından bu yana domain, hosting ve sunucu tahlillerimizle haber sitelerinden kurumsal bilişim altyapılarına kadar her çeşit BT ihtiyacı için girişimcileri ve işini büyütmek isteyenleri en çağdaş teknolojilerle, orjinal yazılımlarla ve güçlü yapılandırmalarla desteklemeye devam ediyoruz. Nizamlı olarak devreye aldığımız yüksek uptime, sürat ve güvenlik odaklı yeniliklerimiz, uzmanlık derecesinde sunucu kurulumlarımız; her ölçekteki e-ticaret sitesinin en yüksek potansiyelle ve meselesiz erişimle yayınlanması için titizlikle tasarlanmıştır.

Çevrimiçi mağazanızda kullanıcı tecrübesinin ziyan görmemesi ve potansiyel kâr kaybı yaşamamanız için, bulut tabanlı sanal sunucu (vds, vps) ve dedicated server üzere sunucu kiralama seçeneklerimizden yararlanmanızı dileriz.