Duyurulmasının üzerinden 1.000 gün geçti, ertelendiği söylenen cihazdan kötü haber şimdi geldi

Microsoft, geçtiğimiz yıl çift ekranlı akıllı telefonu Surface Duo’yu tanıtmıştı. Şirketin bu alandaki birinci modeli olan Surface Duo’nun tanıtılmasından sonra gözler şirketin tablet PC formunda tasarladığı Surface Neo’ya dönmüş, lakin bu beklentiler sonuçsuz kalmıştı.

Surface Neo’yu piyasaya sürmeyi başaramayan Microsoft, sızıntıların sürmesi üzerine ise bir açıklamada bulunmuş ve Surface Neo’yu süresiz olarak ertelediğini duyurmuştu. Bugün, Surface Neo’nun duyurulmasının üzerinden 1.000 gün geçmiş durumda ve “Surface Neo” isminin ortaya atılmasının üzerinden geçen 3 yılın sonunda, Microsoft’un çift ekranlı katlanabilir dizüstü bilgisayarı hakkında hiçbir şey duymadık.

Kaynaklardan gelen yeni bilgilere göreyse, Surface Neo, ertelenmiş değil; geliştirilmesi büsbütün durdurulmuş durumda. Yani Microsoft’u bu aygıtı büsbütün öldürdüğü tez ediliyor. Buna nazaran Surface Neo’yu hiçbir vakit göremeyeceğiz, lakin şirketin buradan edindiği bilgi ve birikimi farklı aygıtlarda kullanabileceği de açık.

Bugüne kadar her vakit sır perdesi gerisinde kalan bir aygıt olan Surface Neo’nun özellikleri, Microsoft tarafından hiçbir vakit tam olarak açıklanmadı. Lakin gelen bilgilere nazaran Surface Neo’nun her 2 ekranı da 1440×1928 piksel çözünürlüğünde olacaktı ve bu kapaklar altında Core i5-L16G7 işlemci, 128 GB depolama alanı ve 8 GB RAM bulunacaktı.

Cihazın LTE desteği olup olmayacağı çok merak edilen bir bahis olurken, bunun sebebi, duyuru görüntüsünde aygıtta yer aldığı görülen bir SIM kart yuvasıydı. Öte yandan Surface Duo kadar ince olması beklenen Surface Neo’da çalışacak işletim sistemi ise, Microsoft’un bir öbür “ertelediği” Windows 10X işletim sistemiydi. Lakin bu işletim sistemi de tıpkı Surface Neo üzere, çıkmadan tarih oldu.

Gelecekte Surface Neo’yu ve Windows 10X’i görür müyüz bilinmez. Fakat Windows 10X’te yer alacağı bilinen kimi özellikler, şimdilerde Windows 11’de görülüyor. Yani şirketin misal hareketle Surface Neo projesini farklı bir isimle ileriki aylar ya da yıllarda karşımıza çıkartması beklenebilir.