Donanım satışlarında büyük bir düşüş fırtınası kapıya dayandı

Analiz şirketi Gartner, satışları etkileyen birden fazla sorunun bir ortaya gelmesiyle PC, tablet ve akıllı telefon sevkiyatlarının bu yıl sırasıyla %9,5, %9 ve %7,1 oranında düşeceğini kestirim ediyor. Çin ve Doğu Avrupa’da ise bu düşüşün çift haneli sayılarda olacağını söylüyor.

Gartner’ın bu kadar karamsar sayılar öngörmesinin nedenleri ortasında enflasyon, Ukrayna’daki savaş ve arz kıtlığı bulunuyor. Gartner’ın kıdemli yönetici analisti Ranjit Atwal yaptığı açıklamada “muhteşem bir jeopolitik karışıklık fırtınası, yüksek enflasyon, kur dalgalanmaları ve tedarik zinciri aksamaları, dünya genelinde iş ve tüketici talebini düşürdü ve 2022’de en çok PC pazarını etkilemeye hazırlanıyor. Tüketici bilgisayar talebi, 2022’de %13.1 düşüş suratı ile ilerliyor ve yıldan yıla %7.2 düşmesi beklenen iş bilgisayarı talebinden çok daha süratli düşecek” diyor.

Ofise dönüş muhtemelen PC satışlarına rastgele bir takviye vermeyecek olsa da akıllı telefon satışları, 5G aygıtlarına olan talep ile 2023’te toparlanacak. Gartner, önümüzdeki yıl birçok insanın ömrünün sonuna gelmeye başlayan 4G aygıtlarını değiştirmeyi düşüneceğini ve 5G donanımlı bir telefon seçeceğini söylüyor.

5G telefon satışlarının 2021 yılına nazaran %29 artışla 710 milyon adede ulaşacağı, fakat yeniden de evvelki varsayımlara nazaran düşük olacağı belirtiliyor. Analistler, yılın başında %47’lik bir artış öngörmüştü, lakin %29’luk artış, 95 milyon daha az 5G telefonun satılacağı manasına geliyor.

Ne yazık ki şirket, gelecek yıllarda PC satışlarının nereye gideceğine dair bir iddiada bulunamıyor.