DEVA Partisi Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanı Mustafa Yeneroğlu: ‘Hükûmet, seçime giderken tüm toplumu baskı altına almaya çalışıyor ‘

DEVA Partisi Hukuk ve Adalet Siyasetleri Lideri, İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, AKP ve MHP tarafından Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) sunulan ve mevcut basın kanunlarında değişiklik öngören kanun teklifini eleştirdi. TBMM’de düzenlediği basın toplantısında açıklamalarda bulunan Yeneroğlu’nun konuşmasından satır başları…

“Hükûmet makûs idaresi sebebiyle ülkeyi bir çıkmaza sürükledi ve halkımızın takviyesini büyük oranda kaybetti.

Her gün ülkenin her tarafından hükümete “artık yeter” diyen reaksiyonlar duyuyoruz.

İşte bu reaksiyonlar duyulmasın, beşerler konuşmaya çekinsin, yapılan yanlışlar tabir edilmesin diye hükümet, basını ve toplumsal medyada fikirlerini lisana getiren insanları susturma gayreti içerisine girdi.

Hatırlayınız, iki ay evvel seçim kanunlarında değişiklik yaparak kendilerine yarayacağını düşündükleri değişiklikler yapmışlardı.

Artık de gazetecileri, internet haber sitelerini susturalım, toplumsal medyada görüşlerini paylaşan vatandaşları susturalım, susmayanları yargılayalım, sitelerini kapatalım, cezalarla yıldıralım diye kanun teklifi verdiler.”

‘Kamu gücü ve hukuku milletin sırtında sopa üzere kullanıyorlar’

“Zaten milletin dayanağını nasıl alırız, ülkede işleri yoluna nasıl koyarız, adaleti nasıl tesis ederiz, demokrasiyi nasıl güçlendiririz, ekonomiyi nasıl düzeltiriz diye başları çalışmıyor.

Onun yerine; ülkeyi daha despot bir anlayışla yöneterek haber alma ve tabir özgürlüğünün kısıtlandığı, insanların susturulduğu bir ortamda baskıyla, hilelerle, kamu gücünü ve hukuku milletin sırtında bir sopa üzere kullanarak bir halde seçim kazanabilir miyiz diye somut planlar yapıyorlar…

İşte bu yakışıksız planların sonucu olarak Basın Kanunu ve birtakım kanunlarda değişiklik yapılmasına dair kanun teklifini meclise getirdiler.”

Sav ettikleri üzere kaygıları dezenformasyonla çaba değil. Aslında dezenformasyonu kendileri yapıyorlar. Halkı kendileri yanıltıyor, gerçek dışı bilgileri propaganda aparatları ile yayıyorlar.

‘Makbul gazeteci oluşturma eforlarının demokrasilerde yeri yoktur’

“Bu kanun teklifi ile birinci olarak, basın kartı alabilecek bireyler ile basın kartı alabilecek şahıslarda aranan kaidelere ait düzenlemeler, Basın Kanunu içinde düzenlenmek isteniyor.

Bugün gözaltına alınan, tutuklanan gazeteciler hükümete hatırlatıldığında utanmadan ‘zaten onlar gazeteci değil’ diyorlar. İşte bu kelamı daha rahat söyleyebilmek için bu düzenlemeyi getiriyorlar.

Hükümetin, uysal gazeteci, makbul gazeteci oluşturma eforlarının demokrasilerde yeri yoktur. Demokratik bir hukuk devleti olan Türkiye’de gazeteciler özgürce konuşabilmeli, yazabilmeli ve soru sorabilmelidir.”

‘İnternet haber sitelerini denetimleri altına almak istiyorlar’

“İkinci olarak, internet haber sitelerini denetimleri altına almak istiyorlar.

Kanun teklifi ile internet haber sitelerinin sorumlularının her türlü bilgilerinin alınarak kayıt altına alınması öngörülüyor.

Burada iktidarın gayesinin ne olduğu çok açık.

İnternet haber sitelerine açıkça müdahale edecekler. Haberleri silme baskısı yapacaklar. Alakalı alakasız soruşturmalarla haber sitelerini yıldıracaklar.

Direnmeye çalışan olursa bu sefer internet haber sitesinin sorumlu yazı işleri müdürleri, yöneticileri gözaltına alınacak, yargılanacak. İşte tüm bu süreci gören internet haber siteleri kendilerini oto-sansüre mecbur hissedecekler”

‘Vatandaşları toplumsal medyada susturmak istiyorlar’

“Üçüncü olarak, getirilmek istenen düzenlemeyle toplumsal medyada görüşlerini paylaşan vatandaşlarımızı susturmak istiyorlar.

Kanun teklifinde ‘Halkı Aldatıcı Bilgiyi Alenen Yayma Suçu’ diye yeni bir cürüm ihdas ediyorlar.

TCK’da yapılacak olan düzenleme ile yalnızca halk ortasında telaş, kaygı yahut panik yaratmak hedefiyle, ülkenin iç ve dış güvenliği, kamu sistemi ve genel sıhhati ile ilgili gerçeğe muhalif bir bilgiyi, kamu barışını bozmaya elverişli formda alenen yayan kimseye 3 yıla kadar mahpus öngörülüyor.

Hükümet açıkça, insanlarımızın tabir hürriyetlerini yok etmeye ve seçime giderken tüm toplumu baskı altına almaya çalışmaktadır.”

‘Ülkeyi tam bir polis devletine çevirmeye dönük adımlar’

“Kanun teklifinde toplumsal medya ağının makul içeriklerin kaldırılması yahut belli hesaplara Türkiye’de erişimin engellenmesi talimatı verilebilmesini açıkça yazmış durumdalar. Talimat verip de sildirmek istedikleri tweetleri Twitter silmezse, birtakım hesaplar ülkede yasaklanmazsa bu sefer temsilciye yaptırım uygulayacaklar, reklam yasakları uygulayacaklar. Bunların yanı sıra Twittera ve öbür toplumsal medya sitelerine Türkiye’den girişi imkansız kılacak kadar trafik bandının daraltılmasını da öngörüyorlar. Kelam konusu yasal düzenlemeler tabir ve basın özgürlüğü başta olmak üzere temel hak ve özgürlüklere müdahaleleri yok etmek ve ülkeyi tam bir polis devletine çevirmeye dönük adımlardır.”

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı