Daha önce bunu başaran sadece 5 kişi vardı, altıncısı Elon Musk oldu

Elon Musk, Twitter’da 100 milyon takipçiyi geçti ve platformda dokuz basamaklı takipçi sayısına ulaşan altıncı kullanıcı oldu. SocialBlade’in bildirdiğine nazaran Musk, 26 Haziran ile 27 Haziran ortasında bu değerli adım ulaştı ve iki gün ortasında 150.000’den fazla takipçi kazandı.

Musk’ın bu dönüm noktasına ulaşması birkaç farklı sebepten ötürü ilgi cazip. Bu nedenlerin birincisi, Musk’ın şu anda Twitter’ı 44 milyar dolara satın alma sürecinin içerisinde olması ve şayet satın alma gerçekleşirse, toplumsal medya ağını hakikaten faal ve yeterli bir halde kullanan tek toplumsal medya başkanı olabilir. Örneğin Meta CEO’su Mark Zuckerberg‘in Facebook sayfası, genel olarak basın bültenleri ile doluyken, Instagram lideri Adam Mosseri, yönettiği platformda misal halde sessiz bir varlığa sahip.

Musk ise Twitter’ı bu başkanlar ve yönettikleri toplumsal medya platformlarına nazaran çok daha farklı bir biçimde kullanıyor. Musk’ın gönderdiği tweet’ler kişiliğini gösterirken, birebir vakitte pek çok kişiyi şaşırtan (ve kimi durumlarda davalar açılmasına sebep olan) pek çok farklı açıklamayı ve kanıyı (bazen düşüncesizlik olarak da yorumlanabilir) da içeriyor.

Bu açıdan bakıldığında Musk’ın Twitter hesabının, 100 milyon sonunu aşan öbür beş hesaba nazaran ne kadar farklı olduğu da görülüyor. Barack Obama’nın hesabı, kendisinden beklenilebileceği üzere dikkatlice hazırlanmış ve bir ülke liderine yakışır güncellemelerden oluşuyor. Rihanna, Katy Perry ve Christiano Ronaldo’nun hesapları ise profesyonel olarak eğitim almış bir bağlantı takımının elinden geçmiş üzere gözüküyor. Justin Bieber’ın hesabı tahminen kendisi tarafından yönetiliyor olabilir fakat uzun bir müddettir yeni bir tweet girilmiş değil.

Musk’ın 100 milyona ulaşmasının bir öbür ilgi cazip yanı ise, son vakitlerde yaptığı yorumlardan da kaynaklanarak bu hesapların ne kadarının gerçek ve ne kadarının bot olduğunun sorgulanmasına sebep olması olabilir. Twitter, daha evvel yaptığı açıklamalarda nizamlı bir formda hesapların yüzde beşinden daha azının bot olduğunu varsayım ediyor olsa da, Musk bu sayının çok daha yüksek olabileceğini düşündüğünü belirterek şirketin bu sayıları kanıtlamaması durumunda muahededen çekilebileceğini söylemişti. Musk’ın botlar konusunda sahiden telaşlı mi olduğu yoksa yalnızca satın almadan vazgeçmek için bir mazeret olarak mı kullanmaya çalıştığı aşikâr değil lakin bu sorguyu yapanın Musk olması ve kıymetli bir takipçi sayısı hududunu geçmesi, sorgunun değerini bir kaz daha öne çıkarıyor.