D vitamini nedir, faydaları nelerdir? D Vitamini eksikliği belirtileri nelerdir? D Vitamini nelerde var?

D vitamini, kalsiferol olarak da bilinir. Yağda çözünebilen vitaminlerden biridir. Bedene besinler yoluyla Provitamin-D formunda alınır. Güneş ışınlarının tesiriyle deride D vitaminine dönüşür. D vitamini nedir? D vitamininin yararları nelerdir? D Vitamini hangi besinlerde bulunur? D Vitamini eksikliği belirtileri nelerdir? Fazla D vitamininin ziyanları nelerdir?

D VİTAMİNİNİN YARARLARI NELERDİR?

D vitamini, sağlıklı bir beden gelişimi, büyüme, kemik sıhhati ve bağışıklık sisteminin güçlenmesi üzere birçok mevzuda yarar sağlamaktadır. D vitamini bağışıklık sistemini güçlü tutarak, hastalığa neden olan virüs ve bakterilerle savaşır. Grip, tüberküloz üzere bulaşıcı hastalık riskini azaltmaya yardımcıdır. D vitamini; kas zayıflığına karşı bedeni korur, kalp atışının düzenlenmesinde tesirlidir ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Ayrıyeten tiroit işlevleri ve olağan kan pıhtılaşması için de gereklidir.

D VİTAMİNİ HANGİ BESİNLERDE BULUNUR?

D vitamini gereksiniminin yüzde 90’ı güneş ışınları vasıtasıyla deri tarafından karşılanır. “D vitaminin yüzde 10- 20 kadarı besinler ile alınır. Ayran, kefir, peynir, yoğurt, tereyağı, ton balığı, somon, uskumru, balık yağı, karaciğer, yumurta sarısı, tatlı patates, mantar en değerli D vitamini kaynaklarındandır.

D VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Tüm dünyada olduğu üzere ülkemizde de D vitamini eksikliği epeyce yaygın görülür. Türkiye’deki D vitamini eksikliği sıklığı %46 ile %80 ortasında değişmektedir. D vitamini eksikliği yaşayan şahıslarda ise yorgunluk, halsizlik, tüm bedende görülen ağrı, depresif ruh hali ve bağışıklık sisteminin zayıflaması belirtileri ortaya çıkar.

D VİTAMİNİ EKSİKLİĞİNİN NEDENLERİ NELERDİR?

D vitamini eksikliğinin nedenleri şunlardır: Yetersiz güneş ışığı, besin kısıtlamasına bağlı eksiklik, emilimi etkileyen hastalıklar (çölyak, chron, kistik fibrozis), kimi ilaçlar, karaciğer ve böbrek hastalıkları, obezite.

D VİTAMİNİ EKSİKLİĞİNİN ZİYANLARI NELERDİR?

D vitamini beden tarafından üretilebilen bir vitamin. Lakin beden, bu vitamini yeteri kadar üretmediği takdirde depresyondan baş ağrısına, eklem ve kemik ağrılarından saç dökülmesine, tırnak zayıflığı ve kronik ağrılara kadar birçok sıhhat problemini ortaya çıkarabilir.

FAZLA D VİTAMİNİNİN ZİYANLARI NELERDİR?

D Vitamininin uygunsuz dozda fazla kullanımı ziyanlıdır. Böbrek taşları, böbrek yetersizliği, kanda kalsiyumun olağandışı yükselmesi, böbreklerde kalsiyum birikimi üzere ziyanlı tesirleri vardır. D vitamininin uygunsuz kullanımı, kalsiyum ölçüsünde artışa neden olarak, baş karışıklığı, sık idrara çıkma, çok susama, anoreksi, kusma ve kas güçsüzlüğüne, uzun müddetli uygunsuz kullanımı ise kemiklerde mineral kaybına ve ağrıya neden olabilir.

D vitamini desteği hekim önerisi alınmalıdır. D vitamininizin eksik olduğunu düşünüyorsanız bir tabibe başvurmalısınız.