Çerkes Sürgünü, Yeniden Doğuş Dans gösterisiyle gözler önüne serilecek

Çerkes Sürgününün yıl dönümünde Büyükşehir’in katkılarıyla hazırlanan manalı şov 27 Haziran Pazartesi akşamı KKM’de sahnelenecek

İnsanlık tarihindeki en büyük trajedilerden biri olan Çerkes Sürgünü, “Yeniden Doğuş 1864 Kafkasya’dan Anadolu’ya Bir Sürgün Hikâyesi” isimli dans gösterisiyle sergilenecek. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Kağıtspor Kulübü ve Kafkas derneklerinin katkılarıyla perde açacak fiyatsız dans gösterisi, 27 Haziran Pazartesi akşamı Kocaeli Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek. Sanat direktörlüğü ve koreografisini Mecit Moğol’un yaptığı şov 19.30’da başlayacak.

KKM’DE TARİH KORİDORU KURULACAK

Anlamlı dans gösterisi öncesinde KKM fuayesinde Çerkes Soykırımını Anma Afiş Yarışması’nda heyet özel mükafatı ve mansiyon mükafatlarına layık görülen eserler sergilenecek. Stantta ayrıyeten anonim yapıtların yanı sıra ressam Faruk Kutlu’nun fotoğraflarıyla eski Çerkesya Haritası yer alacak.

1.5 MİLYONA YAKIN ÇERKES SÜRGÜN EDİLDİ

Tarihin en acı hadiselerinden biri olan Çerkes Sürgününün üzerinden 158 yıl geçti. Rusya’nın Karadeniz kıyısına inme siyaseti gereği Kuzey Kafkasya’yı ele geçirme gayesiyle 1556’dan itibaren başlattığı Kafkas-Rus Çarlığı savaşı 308 yıl devam etti. 21 Mayıs 1864’ten itibaren Çerkes toplulukları başta Osmanlı İmparatorluğu olmak üzere dünyanın çeşitli bölgelerine sürgün edildi. Resmi olmayan sayılara nazaran 1,5 milyona yakın Çerkes bir ay içinde sürgüne tabi tutuldu. Yol kuralları, salgın hastalıklar ve açlık üzere nedenlerden yaklaşık 500 bin Çerkes hayatını kaybetti. Sürgüne tabi tutulanlar Anapa, Novorossiysk, Gelincik, Soçi ile Adler üzere Karadeniz limanlarından gemilere bindirildi ve birçoğu Anadolu’da Ordu, Samsun, Tokat, Amasya, Sinop, Yozgat, Düzce, Adapazarı ve Kocaeli’de iskan edildi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı