Canik Kadına Şiddete ‘Dur’ Dedi

Canik Belediyesi’nde Bayana Yönelik Şiddetle Gayret eğitimi verildi.

Canik Belediyesi’nde Bayana Yönelik Şiddetle Uğraş kapsamında farkındalık semineri düzenlendi. Samsun Aile ve Toplumsal Vilayet Müdürlüğü tarafından düzenlenen 2021-2025 Yılı Bayana Yönelik Şiddetle Çaba Vilayet Aksiyon Planı eğitim seminerine Canik Belediyesi ünite müdürleri ve çalışanları katıldı. 4. Ulusal Aksiyon Planı çerçevesinde Toplumsal Çalışmacı Emel Akdere’nin sunumuyla gerçekleştirilen seminerde bayana yönelik şiddet; şiddet cinsleri; şiddetin yaygınlığı, nedenleri ve tesirleri; şiddetle ilgili yasal düzenlemeler ve yapılan çalışmalar hakkında bilgi verildi.

“Kadına şiddetin doğruluk hissesi yoktur”

Kadına yönelik şiddetle toplumsal uğraş verilmesi gerektiğini tabir eden Toplumsal Çalışmacı Emel Akdere, “Kadına yönelik şiddet, bütün şiddet çeşitleri üzere bir hatadır. Bayana şiddetin doğruluk hissesi yoktur. Bayana uygulanan şiddeti yalnızca bayanların sorunu olmaktan çıkarıp toplumsal bir sorun olarak görmemiz gerekir. Bayana yönelik şiddeti lakin bu biçimde çözebiliriz.” dedi. Toplumsal Çalışmacı Akdere, her üç bayandan birisinin fizikî yahut cinsel şiddete maruz kaldığını belirtti.

Çocuklar Olumsuz Etkileniyor

Kadına yönelik şiddet aile içerisinde yaşandığında çocukların olumsuz etkilendiğini lisana getiren Toplumsal Çalışmacı Akdere, “Kadına yönelik şiddet aile içerisinde yaşandığı vakit bu durumdan en fazla çocuklar etkileniyor. Çocuklarda ahenk bozuklukları, kişilik bozuklukları ve intihar teşebbüsleri yaşanabiliyor” diye konuştu.

Canik Belediyesi İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğü bünyesinde gerçekleştirilen seminer sonrası Toplumsal Çalışmacı Emel Akdere’ye ikram takdim edildi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı