Buca’da yurttaşlardan ranta itiraz: AVM değil yeşil alan istiyoruz

İzmir’de yıkılan Buca Cezaevi’nin toprağına AVM yapılmasına ve kamusal alanların ticarete açılmasına karşı çıkan sivil toplum örgütleri ve yurttaşlar hareket düzenledi. Yıkılan cezaevi yerinin önünde “AVM değil yeşil alan istiyoruz” pankartları açan ve yurttaşlara bildiriler dağıtan STK temsilcileri cezaevi toprağının yeşil alan olarak kullanılması için hükümete “Buca’ya sahip çıkın” diyerek davette bulundu.

Yurttaşlar ismine hazırlanan ortak basın açıklamasını okuyan Buca Cezaevi Özgürleşirken Platformu Sözcüsü Yılmaz Yıldız, “Son yıllarda kar hırsıyla yoğrulmuş, kentleri ve doğayı maksat alan siyasetlerin mevzuat düzenlemelerinin, kanunların, yönetmeliklerin kamu faydasından süratle uzaklaşırken, kamusal alanların rant projelerine husus edilerek kent toprağında bilime, ortak akla, karşıt müdahaleleri görmekteyiz. Kentler yalnızca binaların olduğu yerler değildir. Ağaç ve yeşil alanlar da çağdaş şehirciliğin vazgeçilmez ögesidir. Dünyanın tüm hoş ve yaşanabilir kentlerinde ağaç vardır, yeşil alan vardır. Yeşil alanlar beton yığınları içindeki vahalar üzeredir, kentlerin akciğerleridir. Buca aslında çarpık kentleşmeden nasibini ziyadesiyle almış bir metropol ilçe olduğundan kalan ender ömür alanlarına sahip çıkmak zorundayız.” dedi.

Yıldız kelamlarını şöyle sürdürdü:

Bu kenti betona, AVM’ye boğmadan korumalıyız. Her gördüğümüz boş alana saldırıp betonla doldurulmasına, beton cehennemi yaratılmasına müsaade veremeyiz. Buca Cezaevi’nin 80 bin metrekarelik alanı iştahları kabartmaktadır. İktidarlar geçicidir, kentler ise yüzlerce yıl yaşamaktadır. Sermayenin doğayı meta üzere gören sakat anlayışı Buca’da müsaade vermeyeceğiz. Buca Cezaevi’nin yeşil alan olarak özgürleşmesine müsaade verin. Yapılaşmaya açarak bir kent hatası işlemeyin. Buca Cezaevi’nin yerinin konut ve AVM olacak halde planlanması, Buca’ya ve İzmir’e geriye dönülmez, çok büyük ziyanlar verecektir. Buna hiçbir iktidarın hakkı yoktur. Kentleri sadece rant alanı olarak gören siyasetler, kentleri daha da yaşanamaz hale getirecektir. Buca için bu tarihi imkanı rant uğruna sonsuza kadar yok etmeyin. Kentimizi griye boyayacak her türlü proje ile uğraş edeceğiz. Griye karşı yeşili, rant için dökülmüş betonlara karşı ağacı, ormanı, doğayı, mevte karşı ömrü savunacağız. Başta siyasi iktidar olmak üzere bütün siyasi aktörleri, lokal idareleri ve Bucalıları, kentlileri Buca’ya sahip çıkmaya, çağırıyoruz” diye konuştu.